Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-10-01 Kraków - ulicą Kopernika do Ogrodu Botanicznego
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#6115
od września 2006

2013.01.04 06:50 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Po opuszczeniu terenu Jezuitów nieco przyspieszyliśmy aby na chwilę zwolnić w rejonie kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP przy ulicy Kopernika 19.

Tutaj jednak najbardziej zainteresował nas łan niecierpka. Pierwszy raz spotkałem się z tym gatunkiem.To Impatiens balfourii rodem z Himalajów, przede wszystkim z Kaszmiru. Dlatego znany jest między innymi jako niecierpek kaszmirski lub storczyk ubogich. Prawdopodobnie jest to kandydat na kolejny gatunek inwazyjny. Póki co siedzi tutaj spokojnie, gdyż od tego czasu nigdzie go nie spotkałem.

Ogród był już blisko, ale wpadliśmy jeszcze na chwilę na dziedziniec Zgromadzenia Zakonnego Sióstr Karmelitanek Bosych przy ulicy Kopernika 44.Tutaj znajduje się bardzo interesująca kapliczka słupowa Boża Męka wykonana z marmuru dębnickiego.Ponadto zwróciliśmy uwagę na tralki balustrady wykonane z czerwonego marmuru. Tutaj w grę wchodzi wiele możliwości, ale najbardziej prawdopodobne to Róża Paczółtowska lub Różanka Zelejowska.Poza ogrodzeniem znajduje się jeszcze taka kapliczka, której również z racji wieku, warto poświęcić chwilę uwagi.A teraz odcinamy się zieloną zasłoną i ruszamy do Ogrodu Botanicznego.Zaczynamy od okazałego perukowca podolskiego - Cotinus coggyria.

Dalej idzie sumak odurzający w odmianie pierzastej - Rhus typhina "Laciniata".W tej okolicy rośnie także piwonia - Paeonia delavayi. To gatunek bardzo rzadko uprawiany.

Teraz jesteśmy już za kasą. Oczywiście uprzednio wykupiliśmy bilety wstępu. Tutaj podziwiamy kasztan jadalny - Castanea sativa.

A oto Jacaranda mimosifolia. Teraz podpis będzie na drugim zdjęciu.

Dalej idzie judaszowiec wschodni - Cercis siliquastrum.

Na tym etapie naszego spaceru sporo uwagi poświęciłem granatowi - Punica granatum.

Jest mi to potrzebne do prawidłowego obrazowania tego gatunku w wycinankach inspirowanych kulturą żydowską.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji