bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-04-29 Libiąż - wejście do kamieniołomu
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#6119
od września 2006

2008-04-29 Libiąż - wejście do kamieniołomu #1

2013.01.05 12:44 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Jednym z najstarszych, wciąż działających zakładów wydobywczych w Libiążu jest Kamieniołom pod Lasem. Jego sztandarowym produktem jest stosowany w budownictwie dolomit diploporowy. Ponadto produkuje się tutaj kruszywa z dolomitów kruszconośnych. Oto mapa firmy Compass z lokalizacją tego miejsca.Nasz spacer zaczynamy od przystanku Kamieniec. Tutaj widzimy bloki dolomitu diploporowego w przekopie bocznicy kolejowej.Do samego zakładu doszliśmy ulicą Kamienna. Na ścianie budynku wciąż znajduje się tabliczka, świadcząca o wieloletniej tradycji tego zakładu. Szkoda, że nie podano roku, ale numer telefonu jest wyraźną przesłanką. Pod obecną nazwą firma istnieje dopiero od 1993 roku.Oto surowiec przygotowany do spedycji.Oto bloki dolomitu diploporowego przygotowane do cięcia na płyty.

Wchodzimy na teren niecki wyrobiska. To zrozumiałe, że w partiach nie eksploatowanych rozgościła się brzoza brodawkowata - Betula pendula.Niemalże za rogiem jest już prawie las, w którym pojawia się większa ilość sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris.Powyżej, w krawędzi wyrobiska widać okrawki dolomitu diploporowego.

Takie resztki są bardzo malownicze.A teraz pod nogami mamy fragment wapienia falistego z wyraźną płaszczyzną oddzielności.A to już najniższy poziom i produkowane tutaj kruszywa.

Podążamy dalej w kierunku północnym obserwując w związku z tym wschodnią ścianę wyrobiska. Jesteśmy tak w przybliżeniu w połowie jej długości. Tutaj na początku dominuje sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.Towarzyszą jej nieliczne wierzby iwy - Salix caprea.

Jest też brzoza brodawkowata - Betula pendula oraz inne gatunki wierzb - Salix.A to widok cypla, który zarysowywał mam się z lewej strony poprzedniego zdjęcia.

W tej okolicy zdecydowanie dominują dolomity kruszconośne.

W drugim, ostatnim odcinku skupimy się przede wszystkim na ścianie północnej wyrobiska.
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji