bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-04-30 Chrzanów - wokół stacji kolejowej
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#6134
od września 2006

2008-04-30 Chrzanów - wokół stacji kolejowej #1

2013.01.08 22:39 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W kolejnym archiwalnym wątku spacerujemy w pewnym rozszerzeniu wokół stacji kolejowej Chrzanów Główny. Sama stacja wygląda nieszczególnie i w tym odcinku jej nie pokażę. Na mapie firmy Compass białym kolorem oznaczyłem trasę przejścia zaznaczając kolorowymi kółkami kolejne miejsca wykonywania zdjęć.Zaczynamy od żółtego kółka. Jest to niewielki skwer w rozwidleniu ulic Borowcowa i Fabryczna. Tutaj na początku wypatrzyłem stadium ecjalne rdzy porażającej pępawę dwuletnią - Crepis biennis. A rdza to po prostu Puccinia maior.

Także tutaj udało mi się znaleźć rdzę - Puccinia violacea porażającą fiołka wonnego - Viola odorata.

Nadanie kołu oznaczającego to miejsce żółtego koloru było jak najbardziej zasadne. Oto kwitnący tego dnia łan mniszka - Taraxacum sp. sp.Punkt drugi oznaczyłem kołem ciemnoniebieskim. Są to zarośla położone na uboczu kamieniołomu Morskie Oko. Tutaj na czosnaczku pospolitym - Alliaria petiolata miała miejsce orgia warzywnicy kapustnej - Eurydema oleraceum. Osobniki z jasnymi plamami to samce a z czerwonymi to samice.

A wspomniana roślina była tutaj godna swojej nazwy.

Punkt trzeci to jasnoniebieskie koło. Jest to młaka, a właściwie ciek przy ulicy Zbożowej. Tutaj podziwiamy knieć błotną - Caltha palustris.Oczywiście część tej doliny jest pozbawiona ładnych kwiatków, przynajmniej o tej porze roku.Punkt czwarty, fioletowe koło to ogród działkowy przy ulicy Stara Huta. Tutaj skupiłem się na szachownicy cesarskiej - Fritillaria imperialis.

Ostatnie, zielone koło to przydroże al. Henryka opodal skrzyżowania z ulicą Sienną. Na początku klon jawor - Acer pseudoplatanus, u którego z czeczotowatego pnia wyrasta mnóstwo drobnych pędów.

Dalej idzie buk zwyczajny w odmianie purpurowej - Fagus sylvatica "Atropurpurea". To największe skupisko tej odmiany w Chrzanowie.Drzewa właśnie kwitły.« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji