bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-04,05 Chrzanów - między Groblami a Kopaniną
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#6140
od września 2006

2008-04,05 Chrzanów - między Groblami a Kopaniną #1

2013.01.10 00:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tym wątku zostały zamieszczone dwie serie zdjęć, wykonane w odstępie prawie jednego miesiąca. Tym nie mniej układają się jedną trasę pomiędzy tytułowymi punktami, oznaczonymi kolorowymi kółkami na mapie firmy Compass.Na początku zdjęcia wykonane 28 kwietnia. Punkt pierwszy to żółte kółko. Tutaj bohaterem jest dziki bez koralowy - Sambucus racemosa. Na jego kwiatach uchwyciłem muchówkę prawdopodobnie z rodzaju Syrphus.Punkt drugi, zielone kółko, przedstawia młaki i wykroty nad Kanałem Matylda.W tej okolicy kwitła właśnie czeremcha pospolita - Padus avium.A to już okolica oznaczona niebieskim kółkiem. Tutaj na początku widzimy pień drzewa pokryty rdzawym nalotem. To ruda zielenica z rodzaju Trentepohlia.Dalej oglądamy rzekę Smidra wpuszczoną w kanał. Dlatego teraz na wszystkich mapach jest to Kanał Matylda. Pomimo tego ciek jak widać stara się trochę kręcić.

W tej okolicy, na obrzeżu stawów znajdują się także miejsca podmokłe, okresowo zatapiane.Drugą serię zdjęć wykonałem 27 maja. Zaczynamy w rejonie teraz zasypanych stawów. Jest to duże fioletowe koło. Na początku chrząszcz z grupy ryjkowców, kulczanka kosaćcówka. Wbrew nazwie gatunkowej spaceruje po liściu pokrzywy - Urtica dioica.W sąsiedztwie wyrastał farbownik lekarski - Anchusa officinalis.Jego kwiaty cieszyły się sporym zainteresowaniem pszczół.W punkcie oznaczonym kolorem ciemnoniebieskim natrafiłem na bardzo zabiedzonego stoplamka - Dactylorhiza. Niby stoplamek, ale bez plamek. Podejrzewam, że jest to Dactylorhiza incarnata, ale 100% pewności brak.

W tej okolicy trafił mi się również mak polny - Papaver rhoeas porażony przez wroślika - Peronospora arborescens.

Przenosimy się nieco dalej, do miejsca oznaczonego kolorem ciemnozielonym. Na początku w gęstych zaroślach widzimy białą formę firletki poszarpanej - Lychnis flos-cuculi.Był tutaj także przywrotnik prawie nagi - Alchemilla glabra.Zakwitła również trzmielina zwyczajna - Euonymus europaea. Na jej liściach pojawiły się plamy mączniaka - Microsphaera euonymi.

Całość zagęszczała malina właściwa - Rubus idaeus.Ostatni punkt, czerwonawe koło to rejon byłej stacji kolejowej Kąty. Tutaj udokumentowałem piaskowca macierzankowego - Arenaria serpyllifolia.

#18668
od września 2006

2008-04,05 Chrzanów - między Groblami a Kopaniną #2

2020.12.07 08:05 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Storczyka sfotografowanego w dniu 27 maja uznałem za Dactylorhiza incarnata.

#18669
od września 2006

2008-04,05 Chrzanów - między Groblami a Kopaniną #3

2020.12.08 19:28 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Po długiej i owocnej dyskusji wyszło, ze ten storczyk to jednak Dactylorhiza majalis w wersji bez plamek. Na początku dla przypomnienia widok ogólnyTo samo po skadrowaniuKolejne oryginalne zdjęcie z roku 2008.Zbliżenie kwiatów. Ostroga nie wydaje się być skierowaną w dół, ale to ma być cecha obu branych pod uwagę gatunków. Tutaj za Dactylorhiza majalis przemawia fakt, że jest ona o długości zbliżonej do zalążni.« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji