bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-05-02 Zagórze - krótko na Bukowicy
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#6172
od września 2006

2008-05-02 Zagórze - krótko na Bukowicy #1

2013.01.19 21:44 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Wzgórze Bukowica leżące na terenie gminy Babice w powiecie chrzanowskim było kilkakrotnie prezentowane w tym dziale. Najczęściej przedstawiam je jako tajemniczą wyspę, bo było nią nie tak dawno, raptem 5mln lat temu. Oto linki do dwu już zamieszczonych fotoreportaży w których pojawia się wnętrze rezerwatu: https://www.bio-forum.pl/messages/3280/352792.html, https://www.bio-forum.pl/messages/3280/319155.html. Tym nie mniej dla porządku mapa firmy Compass z aktualnie przebytą trasą.Zaczynamy przy ucywilizowanym źródełku.Bardzo szybko wkraczamy na szczytową płaszczyznę, gdzie oglądamy pierwszego dość osobliwie ukształtowanego buka zwyczajnego - Fagus sylvatica.Docieramy do krawędzi kamieniołomów.Stąd zerkając w kierunku zachodnim możemy sobie uzmysłowić, że jeszcze 5mln lat temu stalibyśmy na wysokim klifie i podziwialibyśmy fale rozbijającego się na falezie morza.

Teraz i tutaj widzimy niezwyczajne buki zwyczajne - Fagus sylvatica.Zbliżamy się teraz do miejsca, gdzie pod naszymi nogami znajduje się loch, robiący obecnie za jaskinię.Powoli schodzimy w dół, mijając samotną skałkę świadka a następnie zerkając na sam loch.

Przyjrzyjmy się bliżej osobliwemu bukowi z krawędzi. Widać go na poprzednim zdjęciu. Wiele wskazuje na to, że leżące poniżej drzewo było częścią tej struktury.Szybko idziemy dalej mijając po drodze kolejne niezwykłe buki zwyczajne - Fagus sylvatica.

Tym sposobem docieramy do najważniejszej w tej okolicy odkrywki geologicznej. Ugięte warstwy przecięte intersekcją. To pokłosie ruchów górotwórczych ze starokimeryjskiej fazy orogenezy alpejskiej.

Tutejszą formację skalną tworzą wapienie faliste warstw gogolińskich dolnych.A teraz będzie przerywnik botaniczny. Oto czerniec gronkowy - Actaea spicata.Jest też kolejny ciekawy buk zwyczajny - Fagus sylvatica. Przekładając to na popularne przysłowie, można zauważyć, że bardzo blisko padło jabłko od jabłoni.Teraz zaczynamy wracać. Patrzymy na miejsce ze skałką świadkiem oddolnie.W tej okolicy bohaterką sesji fotograficznej uczyniłem przytulię wonną - Galium odoratum, primo voto marzanka wonna - Asperula odorata.I kolejny kawałek lekcji geologii, typowy wapień falisty złożony z licznych warstewek osadów, świadczących o burzliwej historii tego miejsca, nieco ponad 210mln lat temu.Tutejszy loch niedawno się zawalił.A to kolejny element botaniczny. Kwitnący wiciokrzew suchodrzew - Lonicera xylosteum. Jego kwiaty opadły jakieś muchówki.

A teraz ostatni akcent geologiczny, czyli kolejny podręcznikowy przekrój warstw wapieni falistych, gdzie od czasu do czasu pojawiają się grube ławice wapieni, które miały prawo powstać z osadów praktycznie pozbawionych życia biologicznego. Ich układ świadczy o pewnej cykliczności zjawisk.Całość kończymy niedaleko źródełka sesją fotograficzną z dębem czerwonym - Quercus rubra vel. Quercus borealis "Maxima".« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji