bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-05-03 Chrzanów Kąty - zachodni stok Wójtowej Góry
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#6178
od września 2006

2008-05-03 Chrzanów Kąty - zachodni stok Wójtowej Góry #1

2013.01.20 07:35 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia weryfikowałem przebieg początkowego odcinka przyrodniczej ścieżki dydaktycznej. Zaczyna się ona przy zachodnich stokach Wójtowej Góry. W tym odcinku poruszamy się wzdłuż trasy oznaczonej na mapie firmy Compass kolorem fioletowym. Będą to przystanki 1, 2, 3.Zaczynamy od charakterystycznie ukształtowanych sosen zwyczajnych - Pinus sylvestris. Od tamtego czasu do dziś ten stok nie zarósł bardziej.

Idąc przez suche trawy zauważyłem pluskwiaka różnoskrzydłego, borczyńca południowego - Carpocoris purpureipennis..

A to rzeczone sosny zwyczajne - Pinus sylvestris z bliska. Najbardziej niezwykłe, jak dla mnie jest ułożenie gałęzi pod bardzo ostrym kątem ku górze.A teraz będzie kwitnący okaz wilczomlecza sosnki - Euphorbia cyparissias.Tuż obok znajduje się pęd tego samego gatunku porażony przez sypnika - Uromyces scutellatus.Teren przez który poprowadzono ścieżkę dydaktyczną wzdłuż niegdyś istniejących dróg zarósł. Właściwie należało by teren udrożnić, ale na przeszkodzie, paradoksalnie rzecz biorąc stoi święte prawo własności. To nie jest teren gminny. Oto czyżnie z przekwitającą śliwą tarniną - Prunus spinosa.Następny ładny kwiatek to przetacznik ożankowy - Veronica chamaedrys.

Dotarliśmy do skraju lasu. Sosna zwyczajna - Pinus sylvestris właśnie kwitnie.

Tutaj też natrafiłem na łan pierwiosnki lekarskiej - Primula veris.Jest tutaj także perłówka zwisła - Melica nutans.Zerkam teraz za siebie poprzez kurtynę z gałązek modrzewia - Larix decidua.A pod nogami poza pierwiosnką mam przytulinkę wiosenną - Cruciata glabra (primo voto przytulia wiosenna - Galium vernum).

Tę roślinę zdecydowanie oznaczam jako krzyżownicę czubatą - Polygala comosa.

Jest tutaj jeszcze rogownica polna - Cerastium arvense.Płoży się ponadto szczodrzeniec rozesłany - Cytisus ratisbonensis.Zdecydowanie zabieram się teraz na poszukiwanie kamieniołomu, który jest właściwym przystankiem numer 3. Na razie znajduję się w drzewostanie z dominacją modrzewia - Larix.Elementem synatropizacji jest ostrożeń lancetowaty - Cirsium vulgare.Kamieniołom znajduje się na lewo od przecinającej las ścieżki. Pierwotnie ścieżkę poprowadzono górną krawędzią lasu, tak że kamieniołomu nie można było oglądać, chociaż w opisie był wzmiankowany.W tym miejscu zwróciłem uwagę na młody klon jawor - Acer pseudoplatanus.Przyjrzyjmy się jeszcze z bliska ścianie kamieniołomu. Widać, że warstwy są ułożone bardzo równolegle, poziomo, co świadczyłoby o tym, że triasie, kiedy następowała sedymentacja tych osadów nic ważnego się tutaj nie działo.Opuszczając to miejsce dokumentuję jeszcze fiołek Rivina - Viola Riviniana.No i wracam na ścieżkę pośród modrzewiowego lasku, aczkolwiek w tej partii mamy już znaczący udział brzozy brodawkowatej - Betula pendula.

« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji