bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-05-03 Chrzanów Balin - między autostradą a ZGOK-iem
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#6181
od września 2006

2008-05-03 Chrzanów Balin - między autostradą a ZGOK-iem #1

2013.01.20 16:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Po opuszczeniu wzgórza Wójtowa Góra udałem się w kierunku autostrady. Tutaj dokumentowałem rejon przystanków 7 i 8 na przyrodniczej ścieżce dydaktycznej. Na mapie firmy Compass jest to trasa oznaczona kolorem żółtym.Oto droga prowadząca w kierunku przepustu pod tak zwaną autostradą.Sam przepust jest bardzo duży. Tędy można by w przyszłości, gdyby było dokąd poprowadzić bardzo szeroką drogę lokalną.A póki co jest to królestwo osobliwości faunistycznej, czyli krocionogów. Moim zdaniem to krocionóg piaskowy. Te od czasu do czasu urządzają sobie z tego matecznika gromadne wędrówki, ponieważ leży to w ich zwyczaju.

Po przejściu na drugą stronę przepustu widzimy pola będące przystankiem nr 8. Linię horyzontu zamyka zrekultywowana część wysypiska śmieci Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi oraz las zwany Jagodowym Dołem.Teren ten nie jest uprawiany co najmniej od końca lat 80. ubiegłego wieku a pomimo to nie zarósł lasem.Tu i ówdzie i to tylko na krańcach pojawiają się krzewy, między innymi śliwy tarniny - Prunus spinosa.Z roślin zielnych wypatrzyłem rzodkiewnik pospolity - Arabidopsis thaliana.Trafił się również typowy fiołek polny - Viola arvensis.Oto przetacznik ćmy - Veronica opaca.Wśród gęstych traw pojawił się płat wilczomlecza sosnki - Euphorbia cyparissias.Jedną z traw jest tomka wonna - Anthoxanthum odoratum.Jest też kosmatka licznokwiatowa - Luzula multiflora.Warto także tytułem przerywnika zauważyć gatunki w stanie zejściowym, tak jak ten dziewięćsił pospolity - Carlina vulgaris.A że trzeba z żywymi naprzód iść, tedy obejrzyjmy starzec wiosenny - Senecio vernalis.

Są tutaj także mchy. To jak sądzę jest typowy zęboróg purpurowy - Ceratodon purpureus.Są jeszcze grzyby. Oto pokrzywa zwyczajna - Urtica dioca porażona przez stadium ecjalne rdzy. Trzymając się póki co Majewskiego powiem, że to Puccinia caricina.

Z ziemi wyszedł już rozchodnik wielki - Sedum maximum.Kwitły mniszki - Taraxacum. Jednakże tutaj skupiłem się na mrówkach spacerujących w koszyczku.Całość kończę akcentem botanicznym. Oto babka lancetowata - Plantago lanceolata.« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji