bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-05-07 Chrzanów - między Wójtową Górą a cmentarzem
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#6196
od września 2006

2008-05-07 Chrzanów - między Wójtową Górą a cmentarzem #1

2013.01.23 23:25 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tym wątku pokażę cztery miejsca pomiędzy którymi przemieszczałem się dość szybko. Oto one na mapie firmy Compass.Zaczynamy od jasnoniebieskiego kółka, czyli od północnego stoku Wójtowej Góry opodal przepustu pod autostradą. Na początku zarośla, które opanowały miejsce gdzie jeszcze w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku znajdowało się pole uprawne.W tej okolicy znalazłem się przede wszystkim w celu przyłapania jakiegoś okazu lokalnej fauny. Tym razem był to motyl z gatunku powszelatek brunatek.

W chwilę później na podagryczniku pospolitym, ale już w obrębie żółtego kółka, na północ od przepustu trafiła mi się duża muchówka z rodzaju Dasysyrphus.Kwitła tutaj również wyka brudnożółta - Vicia grandiflora. Ta tutaj jest wyjątkowo mocno brudnożółta.Kolejna zmiana planu zdjęciowego. Niewielkie wzniesienie położone na zachód od wysypiska śmieci. Jest to punkt oznaczony kolorem fioletowym. Na początku widok w kierunku wspomnianego legalnego wysypiska śmieci.Potem skrywające się w niewielkim zagłębieniu blisko szczytu wysypisko nielegalne. Tutaj jak wyraźnie widać składuje się eternit.I jeszcze raz legalne wysypisko. Jak widać trwa zasypywanie kolejnej kwatery, połączone z jej intensywnym prasowaniem.A teraz szybki powrót do miasta i krótki wypad na cmentarz, czyli miejsce oznaczone kolorem jasnozielonym. Na początku narcyz biały - Narcissus poeticus L. ssp. poeticus

Następnie nagrobek w formie obelisku wykonany z kresowego granitu zwanego klesowitem. Najważniejsze na nim są odpryski po kulach, jako pamiątka walk o wyzwolenie Chrzanowa spod okupacji hitlerowskiej.

#19531
od września 2006

2008-05-07 Chrzanów - między Wójtową Górą a cmentarzem #2

2022.03.02 18:58 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Duża muchówka z rodzaju Dasysyrphus to raczej Syrpus ribesi.
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji