bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-05-13 Chrzanów - migawki ze Śródmieścia
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#6201
od września 2006

2008-05-13 Chrzanów - migawki ze Śródmieścia #1

2013.01.26 20:48 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia fotografowałem więcej. W tym odcinku skupię się przede wszystkim na okolicy dworca kolejowego, chociaż to dużo powiedziane - Chrzanów Śródmieście. Mały budynek, wysoki nasyp na na nim oraz pomiędzy nim a ciągiem niewielkich sklepików to i owo. Na mapie firmy Compass jest to miejsce oznaczone niebieską kreską.Zaczynamy od nasypu, na którym spotkałem łan wilczomlecza sosnki - Euphorbia cyparissias.Nieco dalej na liściu pokrzywy zwyczajnej - Urtica dioica usadowił się zielony chrząszcz z rodzaju naliściak.Na tej samej roślinie trafił się jeszcze pająk darownik przedziwny.

Następnie na roślinie z rodziny Brassicaceae, typuję stulisza - Sisymbrium officinale, przydybałem parę owadów w toku czynności związanych z przedłużeniem gatunku. Udało mi się po dłuższych poszukiwaniach w sieci ustalić, że są to przedstawiciele szeroko pojętej rodziny Tipulidae z gatunku nerkosz - Nephrotoma quadrifaria.

W tych samych chaszczach zakwitł jeszcze bodziszek cuchnący - Geranium robertianum.Teraz bardzo szybko przechodzę do punktu drugiego, oznaczonego na tej mapie zielonym kolorem. Tutaj na początku zwróciłem uwagę na tego tulipana - Tulipa.

Tego dnia panował potworny upał, co widać na przykładzie ledwo radzącej sobie w tej sytuacji młodej kawce.

Penetruję teraz chaszcze w okolicy ulicy Sienkiewicza. Tutaj po raz kolejny spotkałem bodziszek cuchnący - Geranium robertianum.Natrafiłem również na porażony przez wroślika - Peronospora ranunculi jaskier rozłogowy - Ranunculus repens. Jak widać choroba nie przeszkadza mu w kwitnieniu.A to już niemały łopian mniejszy - Arctium minus. Otacza go jasnota biała - Lamium album.

Uczepiła się go niełupka mniszka - Taraxacum.Do kwiatu jasnoty białej - Lamium album wspina się mrówka.Trzmielowi ziemnemu było łatwiej.A to już żółta kropka, czyli niewielki klomb w sąsiedztwie kościoła p.w. św. Mikołaja. Na początku różanecznik żółty - Azalea pontica.

Następnie idą dwie odmiany zimozielonych różaneczników. Pierwsza z nich jest zdecydowanie biała.

Druga ma kwiaty fioletowe.« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji