bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-05-14 Chrzanów - przede wszystkim Psia Górka
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#6268
od września 2006

2008-05-14 Chrzanów - przede wszystkim Psia Górka #1

2013.02.05 22:39 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tym dniu nagrywałem materiały dla Chrzanowskiej Telewizji Lokalnej. Było to w okolicy oznaczonej zieloną linią. Najwyższe wzniesienie na końcu pętli to tytułowa Psia Górka. Zacząłem jednak w miejscu oznaczonym fioletowym kółkiem a skończyłem w miejscu oznaczonym żółtym kółkiem. Tak to wygląda na mapie firmy Compass.Pierwsze okolica to przystanek autobusowy przy ulicy Śląskiej. Oto relacja z bardzo dramatycznego wydarzenia. Miejsce akcji koszyczek mniszka - Taraxacum. Zdarzenie - kwietnik namiastek pożerający pszczolinkę z gatunku Andrena ovatula.

Na sąsiednim koszyczku tej samej rośliny owadzie życie toczyło się swoim rytmem.

A teraz zachodni skraj zielonej linii na polach położonych na wschód od Osiedla Niepodległości. Na początku liść pokrzywy zwyczajnej - Urtica dioica porażony jak widać przez rdzę - Puccinia caricina. Na liściu przebywa ślimak z gatunku bursztynka - Succinea putris.Ten sam gatunek ślimaka na innymi liściu.Tego pająka początkowo nie udało mi się oznaczyć. Teraz dowiedziałem się, że to Pisaura mirabilisWędrując w kierunku wzgórza napotkaliśmy wtyka straszyka. Odpoczywa na liściu wierzby iwy - Salix caprea.Następnie poganiałem trochę za motylkiem, którego oznaczono czerwończyk uroczek - Lycaena tityrus.. Owady odwiedzają wilczomlecza sosnkę - Euphorbia cyparissias.Część pędów wilczomlecza sosnki - Euphorbia cyparissias poraża rdza - Aecidium euphorbiae. Po chorym pędzie spaceruje omomiłek. Lepiej pozostawać na poziomie rodzaju. Prawdopodobny gatunek Cantharis livida.A to już nader częsta w okolicy Chrzanowa wyka brudożółta - Vicia grandiflora.Wkraczamy teraz na słabo zadrzewiony szczyt Psiej Górki.Jest tutaj kilka niewielkich kamieniołomów.Pomiędzy trawami trafiają się nieliczne siewki dębu szypułkowego - Quercus robur.A tak kwitnie krwiściąg mniejszy - Sanguisorba minor.A to już kolejny omomiłek.A teraz plusknia jagodziak - Dolycoris baccarum odpoczywająca na przekwitniętym koszyczku mniszka - Taraxacum.

Zmiana planu zdjęciowego. Teraz zwiedzamy Osiedle Tysiąclecia zwane potocznie Północ, czyli rejon oznaczony żółtym kółkiem. Na początku szczaw zwyczajny - Rumex acetosa porażony przez wroślika - Peronospora rumicis.Dalej, na zakończenie idzie trywialny glistnik jaskółcze ziele - Chelidonium majus.

« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji