bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-05-16 Chrzanów - dwa oblicza ulicy Zbożowa
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#6270
od września 2006

2008-05-16 Chrzanów - dwa oblicza ulicy Zbożowa #1

2013.02.06 22:05 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
To będzie krótki fotoreportaż. Jest to okolica drugiego przystanku na przyrodniczej ścieżce dydaktycznej. Na początku oczywiście mapa firmy Compass.Ulica Zbożowa to łącznik pomiędzy ulicami Stara Huta oraz Fabryczna. Na zachód od niej znajduje się wzniesienie zwane Winna Góra lub potocznie Krzywda, na wschód wyrobisko piaskowni porośnięte przede wszystkim robinią akacjową - Robinia pseudoacacia. Tam zajrzymy za jakiś czas. Teraz po prostu kwitnący żywokost lekarski - Symphytum officinale na skraju przydrożnego cieku.Z traw uwagę przyciągnął wyczyniec łąkowy - Alopecurus pratensis.Na liściu pokrzywy zwyczajnej - Urtica dioica para naliściaków robiła co w jej mocy, aby ten gatunek trwał nadal.W kwiecie knieci błotnej - Caltha palustris usadowiło się sporo drobnych chrząszczy. Podejrzewam, że jest to Byturus ochraceus.Tego szarańczaka nie udało mi się nawet w przybliżeniu oznaczyć. Na razie stawiamy na larwę z rodziny Tettigoniidae.Następnie na chwilę wpadłem za linię kolejową na ulicę Fabryczna. Tutaj natrafiłem na grzyba z gatunku Epichloe typhina porażającego wiechlinę - Poa trivialis.W tym rejonie były jeszcze kłębowiska gąsienic rusałki pokrzywnika.

Na liściu pokrzywy zwyczajnej - Urtica dioica przyczaił się pająk bokochód z gatunku Xyticus ulmi.W tym samym łanie biedronki siedmiokropki naśladowały naliściaki.

Kiedy ustalaliśmy w tej okolicy przystanek przyrodniczej ścieżki dydaktycznej musieliśmy zrezygnować z zarośli na starej piaskowni ze względu na ten lokalny sposób zagospodarowania tego wyrobiska. Przy ulicy znajduje się kilka domów i dlatego zgodnie z zasadą domniemania niewinności należy przyjąć, że ich mieszkańcy nie mają z tym nic wspólnego. Uwaga, ten proceder ciągle nie jest historią - podobne zdjęcia mogę zrobić tam w każdej chwili.Zdegustowany wróciłem na skraj cieku. Tutaj na taszniku pospolitym - Capsella bursa-pastoris śledziłem muchę z rodzaju zgniłówka - Fannia.(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 07.lutego.2013)
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji