bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-05-17 Nowa Góra - geologiczne tajemnice kościoła
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#6285
od września 2006

2008-05-17 Nowa Góra - geologiczne tajemnice kościoła #1

2013.02.08 22:35 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tym wątku - https://www.bio-forum.pl/messages/3280/479805.html - publikowanym wcześniej a dotyczącyn późniejszej w stosunku do obecnej wycieczki bo obytej w gronie rodzinnym 14.08.2008 roku opisywałem kościół w Nowej Górze jako obiekt w którym wykorzystano znaczące ilości karbońskich piaskowców filipowickich. Podobnie było w tym wątku - https://www.bio-forum.pl/messages/3280/497039.html. Dlatego ze zdumieniem, szukając informacji o tufie filipowickim wyczytałem ze strony Poznaj Krzeszowice dowiedziałem się że kościół pod wezwaniem Ducha Świętego w Nowej Górze posiada w cokole tuf filipowicki. Zanim jednak ruszymy ze zdjęciami czas na mapę firmy Compass. Cel naszego fotoreportażu jest oznaczony żółtym kółkiem z krzyżem.Każdy kto przedtem obejrzał obydwie części fotoreportażu z Filipowic zauważy, że nie może to być tuf.

Zanim będziemy dalej oglądać cokół przyjrzyjmy się charakterystycznej scenie nad wejściem. I dla niej obramowaniem jest piaskowiec.Tutaj w bloku widoczne są warstwowania przekątne w dużej skali, które świadczą o tym, że osad był dziełem szybko płynącej wody.Nawet ta charakterystyczna rozeta nad wejściem do kościoła jest wykonana z piaskowca.A teraz, aby sobie zapamiętać raz na jutro, że w cokole kościoła znajduje się karboński piaskowiec z Filipowic a nie permski tuf z Filipowic kilka zdjęć wykonanych podczas obchodzenia budowli. Tutaj woda nieźle się kłębiła.

Teraz płynęła spokojnie, a może nawet stała.Dominują jednak bloki z burzliwą przeszłością.

Ale było tak i tak.

Ważnym elementem kościoła są krużganki.Według cytowanej strony wykonano je z wapienia z Czernej. Ja pisałem w swoich cytowanych wątkach, że jest to dolomit diploporowy. Tutaj muszę się przyznać do pomyłki z mojej strony. Oglądając swoje zdjęcia dochodzę, że jest to klasyczny zlepieniec śródformacyjny z warstw gogolińskich dolnych triasu środkowego. W Czernej też coś takiego znajdziemy. Są tutaj pokruszone muszle, intraklasty oraz krynoidy.

Temat był dość ciężki, dlatego na zakończenie wizyty w tym miejscu spójrzmy na kwitnący tulipan.

I tak kończy się trzeci odcinek fotograficznego sprawozdania z naszej sobotniej wycieczki.
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji