bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-05-17 Miękinia od strony zachodniej
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#6286
od września 2006

2008-05-17 Miękinia od strony zachodniej #1

2013.02.09 00:32 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W czwartym odcinku naszej sobotniej epopei postanowiliśmy zajrzeć na jeden z dziesięciu największych kamieni na świecie. znajduje się on na zachód od kamieniołomu porfiru. Na mapie firmy Compass odwiedzane miejsca oznaczyliśmy kółkami.Zaczynamy przy jasnoniebieskim kółku, gdzie znajduje się niewielki staw. Na początku na trawie zauważyłem zielonego chrząszcza z rodzaju naliściak - PhyllobiusUdało mi się także sfotografować odpoczywającą na mniszku - Taraxacum ważkę. To tężnica wytworna.Był też pająk.Nad wodą spore łany tworzył gorczycznik pospolity - Barbarea officinalis. To podobno była viagra starożytnych Greków.

Kwitła także wierzba biała - Salix alba. Oto kotki męskie.

Kwiaty żeńskie sprawiają wrażenie już zapylonych.

Kwitnął również chrzan pospolity - Armoracia rusticana.

A to już drugi, fioletowy punkt, czyli ściana bloków porfiru.Przyjrzyjmy się jej w kilku miejscach.Pomiędzy zwietrzeliną usadowił się starzec wiosenny - Senecio vernalis.

Na powierzchni izolowanego bloku widać wapienną polewę.Ruszamy teraz w kierunku miejsca oznaczonego zielonym kółkiem. W tamtej okolicy znajduje się Widynowa Skała. To nie był zdaniem naszego geologa olistolit zwany Pipkową albo Łaganową Skałą. Na początku jeden fragment tej skały, którą jest dolnokarboński wapień węglowy.Wśród traw natrafiamy na skupisko smółki pospolitej - Viscaria vulgaris.Była też dąbrówka kosmata - Ajuga genevensis.Jesteśmy już na szczycie i spoglądamy w kierunku zachodnim, czyli na Filipowice.Oto widok w kierunku południowym.Zerkając nieco na wschód widzimy ruiny zamku Tenczyn w Rudnie.Fragmenty wapienia węglowego skrywają się pośród zarośli.

Właśnie zakwitł szakłak pospolity - Rhamnus cathartica.

Na części liści widać było ecja rdzy Puccinia coronata.

Owocował już dziki agrest - Ribes uva-crispaA na wapieniu rozwijały się porosty. Oznaczyłem je jako obrost modry - Physcia caesia.#18796
od września 2006

2008-05-17 Miękinia od strony zachodniej #2

2021.02.21 19:06 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Zamiast na Pipkowej Skale byliśmy na Widynowej Skale.
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji