bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Liście olbrzymy.
« »
Botanika « Archiwum « Archiwum 2004 «

#0

2004.11.10 23:34 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Ewa 1
Na jednorocznych odrostach po wyciętych krzakach czarnego bzu wyrosły takie liście.
Zdjęcie robiłam na tle dużej teczki rysunkowej ( wym. 43 / 33 cm). Było tam dużo wyciętych krzaków, które od pnia wypuściły spore pędy. Tylko w dwóch miejscach rosły tak wielkie liście.Na innych były normalnej wielkości.
Zwróciłam uwagę na to, że na młodych drzewkach i na odrostach od pnia liście są większe, ale aż tak ?
Widziałam tak duże liście na odrostach lipy i na młodych dębach czerwonych .Może ktoś zna wyjaśnienie tego zjawiska?

#253
od 09-2004

2004.11.11 00:09 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Maciej Malec (maciej_m)
To typowe zjawisko. Właściwie u większości roślin liście są większe na jednorocznych gałązkach, niż na starych. Też to zaobserwowałem. Liście na konarach są malutkie, a na świeżych gałązkach rosną właśnie takie olbrzymy.

#0

2004.11.11 11:10 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Ewa 1
Masz rację, ale chodzi mi o to, że na niektórych młodych gałązkach liście są dużo większe niż na innych.
Np. koło kościoła w moim rodzinnym mieście rosną lipy, niektóre nie są takie stare, powiedzmy w sile wieku. Otóż te lipy co roku wypuszczają odrosty od pnia, ale tylko u jednej rosną na nich liście, które nie mieszczą się na kartce z bloku technicznego.
Urwaliśmy kilka i nawet te mniejsze zasuszyliśmy, ale syn nie dał ich do zielnika, bo po rodzinnej naradzie stwierdziliśmy, że głupio wyglądałby taki liść na całą kartkę, a pod spodem podpis lipa drobnolistna.
Kiedyś w lesie, w środku lata ,widziałam drzewo (ok. 3m wys.),które po dłuższej chwili oceniłam jako dąb czerwony. Do połowy wysokości miał liście, które nie zmieściłyby się na tej teczce.
W dodatku klapy liści nie były ostro zakończone, tylko ledwie zarysowane. Taki kształt liści u dębów czerwonych akurat nie jest rzadkością, ale ta wielkośc!!!!!

Podobnie te liście bzu czarnego. W tym lesie robiono w zeszłym roku przecinkę pod linią elektryczną. Wycięto mnóstwo krzaków bzu, ale tylko na dwóch rosną takie liście olbrzymy.

#256
od 09-2004

2004.11.11 11:20 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Maciej Malec (maciej_m)
Racja - Na odrostach od ściętych pni rosną jeszcze większe. U mnie pod blokiem śccięli topole i na odrostach były liście ze 3 razy większe.

#261
od 09-2004

2004.11.11 20:11 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Maciej Malec (maciej_m)
Radzę się zarejestrować na forum. Wtedy będziesz miała możliwość usunięcia lub edycji swoich postów.

#0

2004.12.23 23:06 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Agrilus
Odrośla po ściętych drzewach czy krzewach mają zwykle większe liście, gdyż roślina "próbuje" ratować się przed głodem rekompensując sobie stracony aparat asymilacyjny większą powierzchnią blaszki liściowej. Przecież część podziemna nie została zredukowana. I tak zapewne część korzeni obumrze z niedożywienia.
Dość często liście odroślowe różnią się kształtem od "normalnych" liści. Np. liście odroślowe osiki są sercowatego kształtu, podczas gdy te "normalne" są okrągłe w zarysie.
« » Botanika « Archiwum « Archiwum 2004 «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji