bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-04,05 Chrzanów - między ulicą Oświęcimską a Kopaniną
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#6358
od września 2006

2008-04,05 Chrzanów - między ulicą Oświęcimską a Kopaniną #1

2013.03.02 18:14 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tym wątku, tak jak w tytule będziemy się poruszać w pomiędzy pięcioma punktami oznaczonymi na mapie firmy Compass.Jest 17 kwietnia. Na początku punkt pierwszy oznaczony niebieskim kółkiem. To były skład opałowy w łuku ulicy Łowiecka. Tutaj sfotografowałem rogownicę pospolitą - Cerastium holosteoides porażoną przez wroślika - Peronospora conferta.Następnie zwróciłem uwagę na niesamowicie podświetlone liście brzozy brodawkowatej - Betula pendula.

20 kwietnia w punkcie drugim, żółte kółko zauważyłem obficie kwitnącą forsycję pośrednią - Forsythia intermedia.

Następnie nieco dalej w punkcie trzecim, zielone kółko, przyłapałem parę wstężyków ogrodowych podczas wymiany płynów ustrojowych.A to już punkt czwarty oznaczony fioletowym kółkiem. Jest 25 kwietnia. Tutaj w jednym z ogrodów znalazłem ładnie kwitnący purpurowy berberys Thunberga - Berberis thunbergii "Atropurpurea".Teraz szybki przeskok w czasie. Jest 23 maja a my znajdujemy się w punkcie piątym, ciemnofioletowe kółko, czyli w okolicy stawu Zapadlisko. Na początku mamy jak sądzę ciemną odmianę biedronki dwukropki. Owad siedzi na liściu podagrycznika pospolitego - Aegopodium podagraria.

Bohaterem kolejnej sesji zdjęciowej jest szelężnik mniejszy - Rhinanthus minor.30 maja, wracając z pewnej imprezy zauważyłem na chodniku bezradnego jerzyka. Jak wiadomo jest to znakomity lotnik o słabym podwoziu. Z gruntu nie jest w stanie wzbić się do lotu. Posadziłem go na słupku w okolicy punktu trzeciego i sfotografowałem.Ponieważ ptak nie miał zamiaru poszybować i odlecieć zaniosłem go do domu i po pokazaniu wszystkim zainteresowanym wyniosłem na wyższy balkon. Odleciał po około pół godzinie.
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji