bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-05-29 Chrzanów - wąwóz w Żelatowej, część 1
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#6361
od września 2006

2008-05-29 Chrzanów - wąwóz w Żelatowej, część 1 #1

2013.03.03 07:38 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia po raz kolejny udałem się do wąwozu w stokach Żelatowej, skąd wypływa słynne Źródełko pod Bukiem. Tym razem postanowiłem zobaczyć coś więcej i w efekcie muszę podzielić zgromadzony materiał zdjęciowy na dwie części. Na początku dolna część wąwozu oznaczona na mapie firmy Compass kolorem niebieskim.Startujemy z polnego przedłużenia ulicy Bartniczej. W okolicy trwają prace leśne. My będziemy odbijać na lewo.Sekretne wejście widać z lewej strony ściany drzew.Po drodze na liściu buka zwyczajnego - Fagus sylvatica zauważam galas garnusznicy bukowej.Oto trasa szlaku turystycznego oraz przyrodniczej ścieżki dydaktycznej. Jest totalnie zajeżdżona. Cóż takie są reguły gospodarki leśnej. Jednym z celów mojego spaceru było sprawdzenie, jak to działanie odbiło się na jej stanie.

Z drugiej strony ułatwia to poruszanie się po tym odcinku "szlakostrady".Za chwilę zajeżdżony szlak odbije w lewo. Do tej chwili pokonaliśmy dość szybko prawie dwie trzecie tego odcinka trasy.

Zbliżamy się do prawie dziczy.Na ścianach wąwozu królują paprocie, tak jak ta wietlica samicza - Athyrium filix-femina.Oto koniec odcinka rozjeżdżonego. Prawdziwa dzicz znajduje się na prawo i w górę.Oto ona. Ścieżki prawie nie widać, bo ginie w bujnej zieleni.Na zboczach dostrzegam składowane gałęzie po uprzątniętych drzewach. Motorem do rozpoczęcia tutaj prac leśnych była potężna wichura, która powaliła spory kawał lasu.Na szczęście rany szybko się goją.W drzewostanie dominują drzewa liściaste, ale trafiają się też świerki pospolite - Picea abies. W runie jak widać królują paprocie.Oto kolejne zaglądające do wąwozu składowisko gałęzi.Ale lepiej patrzeć pod nogi i rozglądać się na boki. Oto nerecznica samcza - Dryopteris filix-mas. Otacza ją łan podagrycznika pospolitego - Aegopodium podagraria.Wąwóz staje się coraz bardziej klasyczną doliną rzeczną. Strumień sączy się dołem.Nie mogłem się powstrzymać przed sfotografowaniem kolejnej nerecznicy samczej - Dryopteris filix-mas.Jest też gajowiec żółty - Lamium galeobdolon. Inne nazwy to Galeobdolon luteum lub Lamiastrum galeobdolon.No i nader liczny podagrycznik pospolity - Aegopodium podagraria. Tutaj jest on w pewnym sensie u siebie.Na dnie wąwozu zalegają liczne kamienie, odłamki tutejszych wapieni triasu. Droga staje się coraz bardziej stroma.

A to kolejne rozświetlone zniknięciem starodrzewiu miejsce oraz liczne paprocie na stokach wąwozu.Woda ledwo się sączy. Pojawia się też niecierpek drobnokwiatowy - Impatiens parviflora.Docieramy do końca tego odcinka trasy. Do Źródełka pod Bukiem jest mniej niż 50m. Ponownie spoglądamy na nerecznicę samczą - Dryopteris filix-mas, tym razem odgórnie.

« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji