bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-05-29 Chrzanów - wąwóz w Żelatowej, część 2
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#6362
od września 2006

2008-05-29 Chrzanów - wąwóz w Żelatowej, część 2 #1

2013.03.03 08:07 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Poznajemy kolejną, wyższą część wąwozu w stokach Żelatowej. Teraz będzie to trasa oznaczona na mapie firmy Compass kolorem żółtym.Idąc pod górę bardzo szybko docieram do miejsca, gdzie powinienem odbić w kierunku źródełka.

Wyszedłem na chwilę na prawy brzeg aby zerknąć na dolne partie wąwozu.Zauważyłem, że powyżej źródełka wody jest całkiem dużo i dlatego zdecydowałem się na odwiedzenie tamtej okolicy.Zachęcająca była także ta zielona dzicz.Jestem już na dole i podążam w górę strumienia, który płynie tutaj dość wartko.Nie byłem tutaj sam.Mijam wlot do jednej z bocznych dolinek z lewego brzegu.Idąc pod górę przekraczam coś w rodzaju progu i wyraźnego zwężenia zawalonego powalonymi drzewami.W górze z kolejnej bocznej dolinki prześwieca krawędź lasu.Ja wybieram główny ciąg..Pod nogami zauważam kamień zbudowany z jakieś odmiany wapienia komórkowego.Teraz po przekroczeniu niewielkiego progu ze zdumieniem odkrywam skalną ściankę.Po wapieniami znajdują się iły. Z ich ściany sączy się woda. Ta formacja to ret, najwyższe piętro triasu dolnego.

Iły są szare.Prawdopodobnie to z tej okolicy bierze się większa ilość wody płynącej dołem wąwozu.Po obejrzeniu tamtego miejsca ponownie zbliżam się do Źródełka pod Bukiem.Spoglądam w dół wąwozu poprzez łan nerecznicy samczej - Dryopteris filix-mas.Jedną z nich oglądam odgórnie.Po wyjściu na krawędź lasu zauważyłem ciekawą muchówkę. To przedstawiciel Syrphidae, wyrówka - Cheilosia illustrata. Owad siedzi na świerząbku orzęsionym - Chaerophyllum hirsutum.« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji