Zimna Wielkanoc zaskoczyła bardzo wielu. Tedy w tych okolicznościach warto sięgnąć do przeszłości i zobaczyć jak to było, kiedy teoria efektu cieplarnianego, zdaniem wielu naukowców sprawcy obecnego ochłodzenia miała się dobrze. Tak było w początku marca w centrum Jaworzna. Miejsca objęte tym fotoreportażem oznaczyłem na mapie firmy Compass kolorowymi kółkami.
Jest 9 marca. W miejscu oznaczonym jasnozielonym kółkiem napotkałem kwitnące szafrany wiosenne, zwane też krokusami wiosennymi - Crocus vernus. Jest to klomb pomiędzy jezdniami głównych dróg.
Następnie bardzo szybko przeszedłem do miejsca oznaczonego żółtym kółkiem. Test to betonowa donica przed kościołem. Tutaj zwróciłem uwagę na stulichę psią - Descurainia sophia.
Na zakończenie tego dnia w miejscu oznaczonym jasnoniebieskim kółkiem zrobiłem portret bratka - Viola x wittrockiana
12 marca wysiadłem z autobusu w okolicy Urzędu Miejskiego. Tutaj skupiłem się na parku, czyli miejscu oznaczonym fioletowym kółkiem. Powstały w tutaj serie zdjęć z cyklu kwiaty, pszczoły i muchy. Zaczynam od białego szafranu wiosennego - Crocus vernus z fioletowymi żyłkami na płatach.
Fioletowy kwiat tego gatunku odwiedziła gnojka trutniowata. Jest to muchówka łudząco podobna do pszczoły miodnej.
A to ponownie znany nam biały kwiat z fioletowymi żyłkami. Tylko pszczoła miodna jest inna.
A teraz mamy fioletowy kwiat z licznymi białymi żyłkami cieszący się sporym zainteresowaniem pszczół.
Następnie bardzo szybko poszedłem do redakcji tygodnika Co Tydzień. W miejscu oznaczonym ciemnoniebieskim kółkiem rośnie lilak - Syringa vulgaris. Występujący na nim grzyb to moim zdaniem czyreń - Phellinus conchatus.