bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2007-05-14 Trzebinia - lekcja przyrody
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2007 «

#8387
od września 2006

2007-05-14 Trzebinia - lekcja przyrody #1

2013.12.18 23:25 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia tak jak podałem w tytule odbyłem lekcje przyrody z młodzieżą gimnazjalną w Trzebini Sierszy. Mamy taką ofertę jako Muzeum w Chrzanowie - nazywa się to lekcją muzealną w terenie. Tym razem pokazywałem kilka miejsc. Na mapie firmy Compass zostały one oznaczone kółkami. Pomiędzy nimi przemieszczaliśmy się autobusem.



Zaczynamy tam, gdzie w Sierszy znajduje się żółte kółko. To przecięcie się linii kolejowej z ulicą Grunwaldzką. Tutaj sfotografowałem wilczomlecza sosnkę - Euphorbia cyparissias porażonego przez sypnika - Uromyces scutellatus.





Nieopodal na szkolnym trawniku znajdował się śniedek baldaszkowaty - Ornithogalum umbellatum.





A to już drugie kółko oznaczone kolorem pomarańczowym, położone nieco na zachód od żółtego. W tej okolicy znajdował się charakterystyczny krzyż przydrożny z wapienia bitumicznego pochodzącego z Dębnika. Skała ta zawierała w sobie rurkowate kolonie gąbek z rodzaju Amphipora oraz kuliste kolonie organizmów z rodzaju Stromatopora. Obecnie zalicza się je do glonów. Ten krzyż przydrożny to już historia. Uległ rozbiciu przy okazji ścinania ocieniającej go robinii akacjowej - Robinia pseudoacacia.







Teraz znajdujemy się na skraju piaskowni, czyli tam gdzie najdalej na północ na mapie umieściłem czerwone kółko. Obserwujemy sposób rekultywacji piaskowni w kierunku leśnym.





Wracając, w miejscu oznaczonym brązowym kółkiem zatrzymujemy się na chwilę nad Jaworznikiem nr III. Tak wygląda jego kanał biegnący z północy na południe.





A to już most w ciągu ulicy Leśnej, pod którą ta rzeka musi przepłynąć. Jak widać w jej nurcie rozwija się jakaś roślinność.





Następnie udaliśmy się w rejon Podbuczyny. Na mapie są to niebieskie kółka. To co tam zobaczyliśmy będzie tematem odrębnego wątku. Teraz udajemy się do kamieniołomu Górka. W owym czasie jego dno zapełniało spore jeziorko silnie alkalicznej cieczy. Kamieniołom jest oznaczony kółkiem koloru jasnofioletowego. pierwsze zdjęcie z tego miejsca przedstawia odpady z produkcji tlenku glinu.



To one w wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności utworzyły osławione jeziorko. Kamieniołom był systematycznie zasypywany. Barwa widocznej cieczy pochodzi od kwasów humusowych.





A to już kamieniołom Balaton, miejsce oznaczone kółkiem koloru ciemnofioletowego. Znajduje się on w prawym, dolnym rogu mapki. Tego dnia zwróciłem uwagę na kępę brzozy brodawkowatej - Betula pendula przy zachodnim brzegu zbiornika. Te drzewa wciąż rosną w tym miejscu.



Ponieważ maj to sezon na pylenie sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris pokazałem jej pyłek zgromadzony w miejscu skąd woda opuszcza zbiornik.



W tej okolicy były także takie błoto oraz rumosz.





Jesteśmy teraz z miejscu oznaczonym oliwkowym kółkiem. To prawie połowa dolnej krawędzi mapy. Tutaj znajduje się początek doliny Wodnej i zarazem najdalszy brzeg byłego morza mioceńskiego.









W tej okolicy udokumentowałem kwitnącą rogowownicę polną - Cerastium arvense.





Teraz wróciliśmy do szkoły. Pożegnałem się z młodzieżą i jeszcze gdzieś poszedłem. Udałem się mianowicie w kierunku Luszowic. Tutaj w miejscu oznaczonym jasnozielonym kółkiem sfotografowałem rozpadający się drewniany dom.





Następnie poszedłem do miejsca oznaczonego kolorem ciemnozielonym. Tutaj z lewego brzegu Koziego Brodu uchwyciłem jego prawobrzeżny dopływ. Wyraźnie widać strużkę ścieków obok kępy zieleniny u wylotu kanału.



Oczywiście, zgodnie z zasadą domniemania niewinności mieszkańcy znajdujących się w oddali domów nie mają z tym nic wspólnego.

« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2007 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji