Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Rezerwat przyrody Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « Archiwum « Archiwum 2013-15 «

#26
od lipca 2008

2014.03.23 21:42 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Rafał Kobak (anvendir)
Witam,

Odwiedziałem dzisiaj rezerwat przyrody w Dwerniczku. W rezerwacie tym przedmiotem ochrony jest głównie Snieżyca wiosenna.

Mam jednak pewne pytanie związane z tym gatunkiem. Wyczytałem w Roślinach Polskich Szafera, że występuję również podgatunek Śnieżyca karpacka ( Leucojum vernum subsp. carpaticum ), różniący się od formy typowej Leucojum vernum dwoma kwiatami na łodyce. Na wikipedii wyczytałem że podgatunek ten ma ZAWSZE dwa kwiaty na łodydze. I tutaj coś mi nie pasuje...

Po pierwsze na jednym stanowisku to jest łące, obok siebie występowały osobniki z jednym jak i dwoma kwiatami na łodydze, tuż obok siebie. Wydaje mi się to troche dziwne żeby te dwie formy (zarówno typowa jak i karpacka) rosły na tej samej łące, bo wtedy wyróżnienie podgatunku carpaticum średnio moim zdaniem ma sens. Jadąc na to stanowsiko spodziewałem się bardziej łąki wypełnionej jedynie formammi z dwoma kwiatami na lodycze. I tutaj zadałem sobie pytanie jak, tak naprawde należy definować podgatunek carpaticum? Czy jest to forma która ma ZAWSZE dwa kwiaty na łodze, czy może forma która może mieć zarówno jeden jak i dwa kwiaty na łodydze? Druga definicja miałaby dla mnie większy sens. Znaczyłoby to tyle, że forma typowa ma zawsze jeden kwiat natomiast forma carpaticum mogłaby mieć zarówno jeden jak i dwa. Mógłbym Was prosić o informacje jak to jest z tą formą karpacką?

Jedyne co przychodzi mi do głowy jak możnaby to sprawdzić, to pozyskać dwie cebule - jedną której łodyga ma jeden kwiat drugą która ma dwa, wysadzić i obserwować na przestrzeni kilku lat czy zmienia się ilość kwiatów na łodydze w poszczególnych latach u obu osobników czy może jest ona stała dla każdej cebuli. w ten sposób możnaby udowidnić, bądź to prawdziwość drugiej definicji bądz fakt że występują na tym stanowisku dwie formy, bazowa oraz podgatunek karpacki. Z szaczunku do gatunków objętych ochroną ścisłą oraz braku czasu zaniechałem "eksperymentu" :-)


Po drugie znalazlem forme która miała trzy kwiaty na łodydze, to już do niczego nie pasuje ;-) Poniżej wklejam link do albumu ze zdjęciami. Na pierwszym zdjęciu forma z trzema kwiatami na łodydze.
https://plus.google.com/photos/110048159340485064281/albums/5994077399188509393Podobną zagwostkę mam z cebulicą dwulitną Scilla bifolia oraz cebulicą trójlistną Scilla kladnii. Na tym samym stanowisku co Snieżyca wystepowały zarówno cebulice z dwoma jak i trzema liścami. ;-) Jeśli ma ktos jakąś wiedzę na ten temat, również proszę o podzielenie sie ;-)

Tak na koniec jak ktoś dotrwał (podziwiam), to wydaje mi się, że jestem normalny :D. Poprostu nie lubię niedomówień i lubie mieć wszystko poukładane i jasno zdefiniowane. Może takie zboczenie inżynierskie....

#8853
od września 2006

2014.03.26 20:35 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Sprawdziłem co na ten temat sądzą inni autorzy. Otóż we florze Czechosłowacji autorstwa J. Dostala można przeczytać, że Leucojum vernum L. dzieli się na dwa podgatunki. Pierwszy typowy Leucojum vernum ssp. vernum oraz drugi Leucojum vernum ssp. carpaticum (Spring) O. Schwartz. Podgatunek typowy ma zawsze jeden kwiat na łodydze. Szczyty jego płatków korony posiadają zieloną plamkę. U drugiego podgatunku większość okazów w populacji ma 2 lub 3 kwiaty na łodydze. To oznacza, że nie wyklucza się form jednokwiatowych, chociaż w diagnozie ta informacja się nie pojawia. Tutaj szczyty korony mają żółtą plamę. I to zapewne będzie cecha rozstrzygająca. Poza tym okazy tego podgatunku są większe od formy typowej. Na twoich zdjęciach jest typowy drugi podgatunek.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 26.marca.2014)

#27
od lipca 2008

2014.03.31 17:03 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Rafał Kobak (anvendir)
Dzięki za konkretne i wyczerpujące informacje, również za podanie źródła. ;-)

Teraz mogę spać spokojnie ;D
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « Archiwum « Archiwum 2013-15 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji