Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
pełniki europejskie w Beskidzie Wyspowym
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « Archiwum « Archiwum 2013-15 «
i

#576
od lipca 2013

Wybrałem się dzisiaj na popołudniową wycieczkę do wsi Wysokie położonej we wschodniej części Beskidu Wyspowego. Kilka lat temu przeczytałem wzmiankę w przewodniku Ziemia Sądecka, J.Staszkiewicza i Z.Witkowskiego o występowaniu Trollius europaeus w tym rejonie. Całkiem niadawno dostałem najbardziej aktualną informację gdzie można te piękne rośliny oglądać w naturze i odwiedziłem 2 miejsca.

Wiem, że w niektórych częściach Polski gatunek ten, mimo, że jest pod ścisłą ochronioną spotykany jest dosyć często. Dla mnie stanowiska te są o tyle ciekawe, że są to prawdopodobnie jedyne miejsca występowania tego gatunku w Beskidzie Wyspowym. Wiele roślin nadal kwitło, ale już część zawiązywała owoce. Zapraszam do galerii.[PONIŻEJ] Na tej łące pełniki rosną w takich grupkach.[PONIŻEJ] Setki a może tysiące kwitnących pełników - widok naprawdę niesamowity![PONIŻEJ] Zawiązujący się owocostan.

[PONIŻEJ] Wspaniały dłoniasto złożony liść odziomkowy.

[PONIŻEJ] A na sam koniec kwitnący krzaczek żarnowca miotlastego Cytisus scoparius, spotykany w tym rejonie na brzegach lasów.


(wypowiedź edytowana przez durczok1982 22.maja.2014)

#873
od września 2004

Bardzo ładne stanowisko i zdjęcia. W Beskidzie Wysokim znam stanowisko w Przyszowej koło Limanowej - nie tak obfite ale też dość bogate. Kilka lat temu obserwowałem tam też goryczkę wąskolistną i goździka pysznego ale te już wyginęły
i

#585
od lipca 2013

Według w/w przewodnika Ziemia Sądecka to właśnie tamte rejony obfitują w stanowiska pełnika europejskiego. J.Staszkiewicz w 1986 roku podaję, że rośnie on: "w nielicznych miejscach Pasma Kanińskiego". Widać, że mimo upływu czasu roślinki mają się dobrze. Chcę się tam wybrać jeszcze w porze owocowania (lipiec-sierpień). O stanowisku w Przyszowej słyszałem, niestety nie znam jego lokalizacji. Całkiem niedawno przejeżdżając przez tą miejscowość zauważyłem niedaleko kościoła (o ile dobrze pamiętam!), w przydrożnym rowie kilka do kilkunastu kwitnących okazów Trollius europaeus, ale czy to naturalne stanowisko?! Podobno rośnie też w Długołęce-Świerkli, koło Przyszowej. Jedno trzeba przyznać - widok ogromnej liczby kwitnących Trollius europaeus naprawdę robi wrażenie! :)

(wypowiedź edytowana przez durczok1982 25.maja.2014)
i

#594
od lipca 2013

Marcinie, czy mógłbyś mi przysłać na PW stanowiska Trollius europaeus w Przyszowej (jakiś opis, mapę) i gdzie oglądałeś te goryczki wąskolistne? Tak się składa, że Gentiana pneumonanthe jest w Beskidzie Wyspowym dosyć częsta, osobiście znałem kilka lat temu jedno stanowisko w środkowej części, na którym rosło kilka osobników i to stanowisko prawdopodobnie też wyginęło.

#16
od maja 2014

2014.05.26 23:00 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marian Musyka (marcepan)
ładne, ale ja robie zdjęcia komórką i nie zawsze jest słońce.

#875
od września 2004

Stanowisko w Przyszowej jest na pograniczu z Długołęką - wyślę Ci na PW koordynaty geograficzne tego stanowiska
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « Archiwum « Archiwum 2013-15 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji