Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
kolejne stanowiska Orchis mascula w Beskidzie Wyspowym
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « Archiwum « Archiwum 2013-15 «
i

#1085
od lipca 2013

Nawiązując do mojego wątku: https://www.bio-forum.pl/messages/3280/668093.html.
Dzisiaj zrobiłem sobie dłuższa wycieczkę rowerową na Mogielicę w zamiarze odwiedzenia storczyków z w/w wątku. Rośliny mają się bardzo dobrze, naliczyłem w sumie 11 kwitnących osobników, rosnące na obszarze ok. 3x3 metra. Poniżej prezentuję zdjęcie stanowiska, białymi kreskami zaznaczyłem rośliny, niestety nie wszystkie zmieściły w kadrze.
Później pojechałem na polanę Cyrla, gdzie koło studni odnalazłem kolejne, skupisko złożone z 9 osobników rosnących na podobnym obszarze, też zaznaczyłem kreskami. To stanowisko jest nowe i w ogóle mi nie było znane. Tutaj również rośliny są w dobrej kondycji, piękne wysokie, z licznymi kwiatami.
Zjeżdżając z Mogielicy w kierunku Półrzeczek na trawiastym pagórku zauważyłem następne skupisko, złożone z około 6-8 osobników. Niestety nie miałem możliwości żeby tam wejść i zrobić zdjęcia. Później spotkałem jeszcze 2 rośliny rosnące pojedynczo.

Cieszy mnie bardzo, że przybywa stanowisk występowania tego storczyka w moich okolicach. Na razie wszystkie stanowiska skupiają się w masywie Mogielicy. Zauważyłem również, że Orchis mascula zajmuje siedliska, nie wykorzystywane przez człowieka, takie jak np. nie koszone łąki.

#88
od czerwca 2008

Trochę mnie nie było stąd dopiero dzisiaj odpisuje - piękne rośliny ! Kiedyś dałem sobie słowo, że nie będę zawracał rzeki kijem, bo nie za bardzo widzę sens. Niemniej ponieważ to forum ma całkowicie inne grono odbiorców, myślę, ze warto choć słowo dodać. Otóż określenie 'mascula' dotyczy całej grupy storczyków i tak naprawdę rośliny na zdjęciach to nie są w żadnym wypadku storczyki męskie, choć z całą pewnością są z nimi spokrewnione. Osobiście podzielam pogląd, ze mamy do czynienia z całkowicie odmiennym gatunkiem, w zależności od tego na kogo się powołamy - może to być Orchis ovalis lub Orchis speciosa czy tez Orchis signifera. Jeśli ktoś preferuje jednak pogląd 'podgatunkowości', to może stosować nazwę krajowa 'storczyk męski nakrapiany', niemniej nazywanie tych roślin jedynie storczykami 'męskimi' to co najmniej nadużycie. Oczywiście przy pełnej świadomości, że największym winowajcą jest nasze ogólnokrajowe przyzwolenie na powielanie tego błędu - spotykane na każdym prawie kroku. Zresztą ta sytuacja jest dla mnie ewenementem na skale kontynentu, bo chyba nigdzie indziej w odniesieniu do jakiegokolwiek innego storczyka nie jest akceptowane takie odstępstwo od czy to wiedzy czy też zasad. W każdym razie nie jestem w stanie wyjaśnić, dlaczego ten swoisty fenomen nadal ma miejsce. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy coraz większa liczba publikowanych prac potwierdza zasadność kolejnego rozdzielenia w obrębie rodzaju Orchis - mielibyśmy wówczas do czynienia z Androrchis ovalis i Androrchis mascula.
Mam ogromna prośbę, czy mógłbyś sfotografować na tym jak i jakimkolwiek innym stanowisku nasadę liści w rozecie? Czyli miejsce z którego one wszystkie wraz z łodygą biorą początek? Przy okazji prośba o to samo do wszystkich, którzy napotkają storczyki tej grupy w polskich Karpatach czy Sudetach.
pozdrawiam

(wypowiedź edytowana przez Krzynianek 09.czerwca.2015)
i

#1097
od lipca 2013

Tak się składa, że rok temu dosyć dokładnie obfotografowałem te storczyki i mam zdjęcia liści. Nie wiem czemu ciągle zmieniane są nazwy storczykowatych, szczególnie łacińskie. Nie jestem może jakimś specem od storczyków, ale w naturze jestem w stanie je rozróżniać. Na pierwsze stanowisko na Mogielicy trafiłem zupełnie przypadkowo, bo w oczy rzuciły mi się wysokie storczyki, które od razu różniły się od zwykłych kukułek. Tak na marginesie to wszędzie gdzie w literaturze jest to storczyk męski nakrapiany.
Krzysztofie! Obejrzyj te zdjęcia i podaj w miarę prawidłową diagnozę nazwy jaką powinienem stosować do tych roślin, bo teraz to już zgłupiałem... :) W razie czego więcej zdjęć na maila!#89
od czerwca 2008

Kamil - powtórzę raz jeszcze: tak prosto nie ma i nie będzie, tu każdy indywidualnie musi podjąć decyzje, za czym (- i za kim!) się opowiada :) Sprawa jest dość zabawna, niemniej generalnie bez znaczenia kto-czego użyje. Istotne w moim odczuciu jest, aby zmieniać powszechnie mniemanie, jakoby na południu Polski rosły storczyki męskie ! Otóż nie rosną, nie występują i nigdy ich tam nie było - no może za wyjątkiem najbardziej na zachód wysuniętej części Sląska, ale to tez nie jest takie pewne. Jeśli już popieramy literaturę krajowa, w której mowa jest o 'storczyku męskim nakrapianym', to nie obcinajmy ostatniego członu tej długiej nazwy, bo nie każdy storczyk męski jest tym 'nakrapianym', cokolwiek zresztą ta nazwa nie oznacza. Aby nie być gołosłownym - pod spodem 4 zdjęcia 'prawdziwych' storczyków męskich, wyraznie widać na czym polega różnica w zabarwieniu liści, ich nasady oraz dolnej partii łodygi.
Fot.1 dwa typy zabarwienia rozety liści: bez jakichkolwiek plam oraz z plamami, Asturia 2012
Fot.2 klasyczne zabarwienie liści storczyka męskiego z plamami, Leon 2015

Fot.3 i 4. - kwiatostany Orchis mascula; rośliny w uprawie 2006r., pochodzenie NW Francja


i

#1098
od lipca 2013

Domyślam się, że to nie jest proste, zupełnie jak w przypadku rodzaju Taraxacum sp. na przykładzie dawnego mniszka lekarskiego. Jak już pisałem, że nie jestem specem od storczykowatych, ale co nieco wiem na ich temat. Podajesz wcześniej nazwę m.in. Orchis ovalis, a wg Wikipedii jest to synonim storczyka męskiego, podobnie jak pozostałe synonimy. Z natury lubię rzeczy nazywać "po imieniu" i chciałbym się chociaż powierzchownie dowiedzieć jak mam nazywać takie spotykane w moim rejonie storczyki, skoro to nie męski to jaki??? Bo kukułki to bez wątpienia nie są!
Moje obserwowane storczyki mają liście zupełnie bez plam tylko drobne kropki u nasady liści. Tak samo ich wzrost, są o wiele wyższe od kukułek, spotykałem osobniki ponad 40cm wysokości.
Może jestem za bardzo wścibski, ale chcę się dowiedzieć do jakiego gatunku należy je zaliczać, wg najnowszej taksonomii???

#90
od czerwca 2008

Już o tym pisałem: "tu każdy indywidualnie musi podjąć decyzje, za czym (- i za kim!) się opowiada".
Może mi ktoś powiedzieć, jak nasz storczyk przedstawiony jest w tej pozycji? :


P.S. Jeśli w/g Wikipedii jest to synonim - to rodzi się proste pytanie, czy nasze zdjęcia przedstawione wyżej również o tym świadczą???
i

#1099
od lipca 2013

Skoro mowa o literaturze. Proszę bardzo! W 2012 roku ukazał się Atlas
Roślin Chronionych, Zagrożonych i Rzadkich Powiatu Limanowskiego, opracowany przez 3 autorów, m.in. przez dr. Mariana Szewczyka, znawcę roślin z tych terenów.

Tutaj jest link do całości
http://www.powiat.limanowa.pl/files/fck/File/PCE/ATLAS_Ros%CC%81lin_chronionych_zagroz%CC%87onych_i_rzadkich_powiatu_limanowskiego_www.pdf

Pozwolę sobie użyć strony na której przedstawiony gatunek jest pod nazwą storczyk męski, na fotografiach wygląda zupełnie jak mój storczyk, gdzie warżka jest również postrzępiona. Jakby nie patrzeć najnowsza taksonomia (2012r.) a jednak przedstawiają go jako ten gatunek.#91
od czerwca 2008

Ostatni raz cytuje siebie:) :

"Jeśli ktoś preferuje jednak pogląd 'podgatunkowości', to może stosować nazwę krajowa 'storczyk męski nakrapiany', niemniej nazywanie tych roślin jedynie storczykami 'męskimi' to co najmniej nadużycie. Oczywiście przy pełnej świadomości, że największym winowajcą jest nasze ogólnokrajowe przyzwolenie na powielanie tego błędu - spotykane na każdym prawie kroku"...

(wypowiedź edytowana przez Krzynianek 09.czerwca.2015)

#1748
od lutego 2007

2015.06.09 23:00 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Kobierski (koberek)
Akceptowana nazwa to Orchis mascula subsp. speciosa (Mutel) Hegi.
W polskiej Checklist (Mirek i in. 2002) podana jest nazwa Orchis mascula subsp. signifera (Vest) Soó - Storczyk męski nakrapiany.
Poniżej link do nomenklatury. Są tu nazwy, na które powołuje się Krzysztof.
http://www.theplantlist.org/tpl1.1/record/kew-142874
Natomiast pod tym linkiem artykuł, w którym opisane są między innymi cechy podgatunków Orchis mascula.
https://www.researchgate.net/profile/Olivier_Honnay/publication/228021104_Biological_Flora_of_the_British_Isles_Orchis_mascula_(L.)_L/links/09e4150c5dfabc3b5c000000.pdf

(wypowiedź edytowana przez koberek 09.czerwca.2015)

#92
od czerwca 2008

RE: Akceptowana nazwa to Orchis mascula subsp. speciosa (Mutel) Hegi.
......................................................................
- ale tak jest podane w polskim wydaniu Baumann'a & co. 'Storczyki Europy' ?? Pytam bo mam od lat wydanie niemieckie, natomiast polskiego nie miałem nigdy w rekach stad ciekawi mnie decyzja, jaka podjął redaktor naszego wydania.

#1749
od lutego 2007

2015.06.09 23:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Kobierski (koberek)
Nie wiem bo nie mam tej pozycji.
Cytowałem stronę KEW
http://www.theplantlist.org/tpl1.1/record/kew-142874
i

#427
od września 2009

2015.06.10 23:47 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Zbigniew Kasprzak (zetka)
Tak wygląda strona ze storczykiem męskim w "Storczykach Europy " H. Baumanna

#93
od czerwca 2008

Dziękuje - czyli dokładnie jak w oryginale i zgodnie z tym co Baumann wprowadził w Niemczech, ale w kontrze do nomenklatury przyjętej w Polsce, tzn. Orchis mascula subsp. signifera (Vest) Soó.

#94
od czerwca 2008

Dopiero teraz zauwazylem - to jest strona z ksiazki Baumann'a i innych o storczyku meskim NAKRAPIANYM

#95
od czerwca 2008

Tak dla dopełnienia tematu i aby uzmysłowić, że sytuacja w świecie nauki wcale nie jest czarno-biała: może jest ktoś w posiadaniu tej pozycji??
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « Archiwum « Archiwum 2013-15 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji