Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2001 Chrzanów, park, cmentarz i kamienie
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2001 «

#12759
od września 2006

2015.11.01 22:51 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Zaczynam kolejny rok z Kodakiem. Tak jak w poprzednim i kolejnych przyszłych latach, zdjęcia są pogrupowane okolicami.
Na początku park pomiędzy ulicami Mickiewicza i Słowackiego. Jest 2 stycznia. Po niespodziewanym, jak na tę porę roku opadem śniegu krzewiasty cis pospolity - Taxus baccata został znacznie przygięty do ziemi.To samo spotkało innego osobnika.A to okolica, gdzie rośnie platan klonolistny - Platanus x acerifolia.

I kolejny przygięty gwałtownym opadem śniegu cis pospolity - Taxus baccata. Te krzewy są bardzo wytrzymałe. Nic im się nie złamało.Bardzo szybki przeskok w czasie. Jest 5 lipiec. Oto ulica Mickiewicza w Chrzanowie i sklep obłożony ciekawym kamieniem. To gnejs rodem z Himalajów. Jego handlowa nazwa to Multicolor Tamin. Kamień na tym budynku trwa do dziś.23 lipca udałem się na cmentarz przy ulicy Balińskiej fotografować kwiaty. Oto begonia wiecznie kwitnąca - Begonia semperflorens.Potem był ubiorek gorzki - Iberis amara.Kwitły też pierwsze chryzantemy - Chrysanthemum indicum.Był również jakiś rojownik - Sempervivum.Bardzo malowniczo prezentował się czyściec wełnisty - Stachys byzantina.A to trywialne nagietki lekarskie - Calendula officinalis.I na zakończenie rozwar wielkokwiatowy - Platycodon grandiflorus.15 sierpnia zainteresowałem się kamieniami z których wzniesiono chrzanowski kościół p.w. św. Mikołaja. Oto dolomit diploporowy o strukturze onkolitwej. Tutaj kuliste kolonie cyjanobakterii gromadziły wokół siebie dolomit aby w końcu opaść na dno i stać się częścią osadu. Kulinarnie przyrównuję tę strukturę do klusek w gęstym, treściwym sosie.Dalej idzie dolomit z trochitami, czyli szczątkami liliowców.Teraz idzie blok dolomitu o strukturze laminowanej, powstały z mat glonowych. Kulinarnie to coś na podobieństwo lazanii.A wszystko to znajduje się w filarze na lewo od tablicy informacyjnej, znajdującej się na lewo od głównego wejścia do kościoła.

#17998
od września 2006

2020.01.22 09:23 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Opisując kwiaty z cmentarza podałem, że spotkałem tam ubiorka gorzkiego - Iberis amara. Teraz jestem przekonany, że to ubiorek okółkowy - Iberis umbellata.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2001 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji