bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Przywrotnik - jaki to gatunek?
« »
Botanika « Archiwum « Archiwum 2007 « WCZESNE LATO - CZERWIEC 2007 «

#35
od marca 2007

2007.03.22 23:06 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

WOJCIECH KASPRZYK (kacper)
Czy to przywrotnik pstry?

#181
od stycznia 2007

A co to takiego przywrotnik pstry?

#36
od marca 2007

2007.03.24 16:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

WOJCIECH KASPRZYK (kacper)
Sorry, przywrotnik zółtawozielony...
i

#368
od stycznia 2007

2007.03.31 11:15 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Wojtku,
Mowszowicz* podaje, że gatunki przywrotnika należy oznaczać, cytuję: ''na żywym materiale, gdyż niektóre ważne cechy zacierają się przy wysuszeniu rośliny, jak np. kierunek wzrostu pędu, owłosienie, kolor liści i kwiatów, stopień falistości liści itp.''
Punktem wyjścia w kluczu do gatunków jest budowa dna kwiatowego i owłosienie łodygi. Więc niestety nie pomogę Tobie w żaden sposób.

*Pospolite rośliny naczyniowe Polski'' PWN 1980

#218
od stycznia 2007

Dokładnie, przywrotniki to krytyczna grupa, powszechnie występuje w tym rodzaju apomiksja, najważniejsze do oznaczenia jest dojrzałe hypantium (dno kwiatowe), którego tutaj nie widać.

Generalnie, moja rada, Wojtku, zacznij czytać klucze. Same atlasy i porównywanie roślin nie wystarczą, zwłaszcza, że zbierasz rośliny.

#376
od stycznia 2007

2007.03.31 12:43 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Joasiu, co to takiego apomiksja?

#220
od stycznia 2007

Pokrótce, nasiona, a z nich młode roślinki powstają bez zapłodnienia z jednej z komórek woreczka zalążkowego, wynikiem tego zjawiska jest "klon", roślina genetycznie identyczna. Poprzez apomiksję mogą utrzymywać się w populacjach formy zmutowane, niezdolne do rozmnażania płciowego. Takie klony często znacznie różnią się od gatunków typowych. To make the matter worse u Alchemilla występuje apomiksja fakultatywna, apomikty mogą się krzyżować z gatunkami płodnymi. Dalej - większość gatunków krzyżuje się między sobą wytwarzając płodne mieszańce... Jak widzisz, każdy z każdym :-) W tej sytuacji często niezmiernie trudno jest oznaczyć gatunek, ponieważ może on posiadać szereg cech różnych innych gatunków. Gatunki niżowe jeszcze jako tako, poważny problem jest z górskimi.
Tak czy inaczej to trudny rodzaj, może specjalista rodzaju mógłby coś powiedzieć na podstawie dobrych zdjęć. Do oznaczania potrzebne jest również siedlisko i region kraju. To ułatwia sprawę i tyczy się wszystkich roślin prezentowanych na zdjęciach.
i

#385
od stycznia 2007

2007.04.01 05:55 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Joasiu, bardzo dziękuję za wyjaśnienie. Niezmiernie ciekawe zjawiska występują u przywrotników, to mnie utwierdza w przekonaniu, że świat roślin jest fascynujący!

Przy okazji - mam przywrotnika w ogródku, kupowałam go jako przywrotnika ostroklapowego. Teraz nieco innym okiem spojrzę na tę roślinkę, wiedząc już jakie tajemnice może w sobie kryć. Do tej pory szczególnie cieszył mnie b. ładną seledynową barwą liści, ich dekoracyjnym kształtem oraz prześlicznymi kropelkami na liściach po deszczu (prawdziwym, albo sztucznym - wykonanym przeze mnie dla mojej przyjemności oglądania i focenia tychże kropelek).

Jeśli ktoś zechce obejrzeć mojego przywrotnika, to zapraszam na zalinkowaną stronę:
http://www.ibro.pl/in.html
Tylko trzeba jeszcze tam dokliknąć parę rzeczy:
z lewej na takim zielonym marginesie rozwinąć opcję Szukaj, wybrać opcję Wyszukiwanie szczegółowe, wpisać w okienko nazwę poszukiwanej rośliny z zaznaczeniem czy polska, czy łacińska nazwa - można od razu wpisać przywrotnik ostroklapowy (z zaznaczeniem, że nazwa polska) lub Alchemilla mollis (z zaznaczeniem, że nazwa łacińska) - otwiera się strona z metryką tej rośliny i moim komentarzem, dalej trzeba kliknąć na opcję Więcej zdjęć - tam są moje zdjęcia, każde z nich można kliknąć w celu powiększenia, rozmiar 700x525).
Można też wpisywać tylko nazwę rodzajową, wówczas otwiera się lista gatunków, wybiera się gatunek kliknięciem na nazwę polską lub łacińską i dalej j.w.
ZAPRASZAM do obejrzenia.
i

#386
od stycznia 2007

2007.04.01 06:00 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Jeszcze jedno o przywrotniku. Charakterystyczne formowanie się kropelek wody na liściach przywrotnika zauważono już dawno. Za szczególnie pożyteczne dla siebie uważali je alchemicy, ponoć stąd wywodzi się nazwa łacińska rośliny - Alchemilla. Ciekawa i ładna nazwa, prawda?

Nie jetem tylko pewna, nikt o tym nie pisze, aby z pomocą kropelek Alchemilli alchemicy otrzymali choć mg złota, jednak żyli nadzieją otrzymania, a może przy okazji dokonali innych odkryć.

Wojtku, a co Ty teraz sądzisz o przywrotnikach?

#223
od stycznia 2007

A polska nazwa - przywrotnik - ponoć pochodzi od specyficznego zastosowania, mianowicie młodym dziewczętom podawano do "przywracania cnoty" :-)

#404
od stycznia 2007

2007.04.01 08:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Moja fascynacja przywrotnikami wciąż rośnie, tyle ciekawych szczegółów!
i

#12
od marca 2007

2007.04.01 08:20 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz_m)
Wojtku, nazwa Twojego wątku o przywrotniku została zmieniona z uwagi na to, aby nie występowało w niej słowo ''pstry'' (słowo to użyłeś raczej omyłkowo, prawda?), a nakierować uwagę na zasadniczy temat oznaczenia gatunku wraz z jego fascynującymi detalami.
Moderator
i

#585
od stycznia 2007

2007.04.15 05:34 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Na przykładzie mojego przywrotnika ostroklapowego chcę pokazać te kropelki wody na liściach przywrotnika, powstałe po ''prawdziwym'' lekkim deszczyku:
przywrotnik
przywrotnik2
przywrotnik3

#276
od stycznia 2007

Rewelacja, utrzymują się zapewne dzięki fałdkom i włoskom na liściach. Ostatnio wyczytałam, że przywrotniki mają specjalne gruczoły - hydatody - do wydzielania nadmiaru wody, zastanawiam się gdzie u przywrotników są zlokalizowane, zapewne na brzegu blaszki, no ale hydatody to już anatomia, a powyższe kropelki to dzieło deszczu.
i

#598
od stycznia 2007

2007.04.15 17:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Może jeszcze wyrażę taki subiektywny komentarz (nota bene do własnych zdjęć!) - że te wodne kropelki, niczym perełki spoczywają na listkach przywrotnika. Chyba coś w tym jest, prawda?
« » Botanika « Archiwum « Archiwum 2007 « WCZESNE LATO - CZERWIEC 2007 «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji