Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Cratoneuron filicinum
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « mszaki z moich spacerów «
i

#2037
od grudnia 2006

Cratoneuron filicinum (Hedw.) Spruce - żebrowiec paprociowy















#13196
od września 2006

2016.02.07 16:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Widziałem tylko raz. To było w Psarach k. Trzebini, niedaleko rezerwatu Ostra Góra.

#13197
od września 2006

2016.02.07 16:57 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
mój podejrzany jest tutaj - https://www.bio-forum.pl/messages/3280/642508.html. Proszę zerknąć, tym bardziej, że wyrasta na okolicy z martwicą wapienną.

#124
od lipca 2009

Uzupełniając dodam, że charakterystyczne są u niego słabo zagięte listki oraz częsty jaśniejszy kolor samych wierzchołków pędów - migawki z ostatniego weekendu

Co do częstości C. filicinum na Śląsko-Krakowskiej - na Wyż. Śląskiej jest nieco częstszy od commutata, na Jurze z kolei ponoć wielokrotnie częstszy (63 vs 15 na 114 kwadratów 5 x 5 km; Fojcik 2011), sam rzadko zaglądam w krainę białych skał.

Siedliskowo zwykle blisko wypływów wód gruntowych, ale żadna martwica mu nie jest potrzebna, typowe są dla niego u nas regionalnie i wapniste piaski, z płytkim torfem, czasem i na dnie wyrobisk na nagim podłożu, "lubi się" szczególnie z Juncus inflexus. Fotki ze Strzemieszyc, młaczka na dnie Kotliny Biskupiego Boru.

Cratoneuron filicinum



i

#2047
od grudnia 2006

Dziękuję za dodatkowe zdjęcia i uzupełnienia. A tak na marginesie ,,mszaki z moich spacerów ,, mogłyby zawierać także znalezione i oznaczone przez Was różne gat.mchów z Waszych spacerów.
Jeśli chodzi o martwicę , to tworzy się ona głównie przy Palustriella commutata=Cratoneuron commutatum. Wyjątkowo na C.filicinum powstaje jakby ziarnisty osad wapienny. Jest to podawane w dwóch moich źródłach do określania mchów. Byłem jeszcze raz, sprawdzałem i na niektórych starszych zanurzonych egzemplarzach było to słabo wyczuwalne ,ale nie tak wyraźnie jak u C.commutatum. Nie wymienia się, skąd to się bierze.
Co do C.filicinum; pokazany listek(na Twiom zdj.) ,to listek z łodyżki, który jest po brzegach ząbkowany z silnym żeberkiem dochodzącym do jego szczytu. U dołu widać dobrze wyodrębnione grupy hyalinowych większych od pozostałych komórek,dochodzących do żeberka. Listki z rozgałęzień węższe z ząbkami, mocno jednostronnie wygięte ,sierpowate . Mech za młodu zielony,żółto zielony, starszy złocisto-brązowawy.Jeszcze jedno zdj.


#154
od lipca 2009

Trafiły się ostatnio nawet płodne. Sosnowiec-Zagórze, młaka kozłkowa

#2160
od grudnia 2006

Fajnie, w zeszłym roku też miałem namiary na owocujące, ale gdy przyszedłem zostały tylko sety.
i

#2165
od grudnia 2006

Znowu odwiedziłem miejsce ze zeszłego roku . Tym razem znalazłem owocujące w miejscu, gdzie dziki pozostawiły kawałek terenu do robienia zdjęć.







#158
od lipca 2009

Ale ładne! Mszaki wymagają cierpliwości, ale są wdzięcznymi obiektami do fotografowania.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « mszaki z moich spacerów «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji