bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2005 Chrzanów - tam, gdzie Luszówka spotyka Chechło
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2005 «

#13395
od września 2006

2005 Chrzanów - tam, gdzie Luszówka spotyka Chechło #1

2016.04.05 13:01 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Pomijając Chrzanowską Grupową Oczyszczalnię Ścieków rzeka Luszówka jest największym prawobrzeżnym dopływem Chechła. W tym fotoreportażu poznamy okolice już pokazywane w licznych, dotychczasowych wątkach.
Jest 3 marca. Przemykam się przez Osiedle Niepodległości, Tutaj oglądamy ucho bzowe - Hirneola auricula-judae na dzikim bzie czarnym - Sambucus nigra.Potem udaję się w okolice mostku w ciągu ścieżki rowerowej. Tutaj Luszówka płynie na trawersie lasu. Na razie zerkamy pod prąd. Oto dość charakterystyczne podwójne załamanie.Podobnie jest, gdy z mostku patrzymy z biegiem rzeki.A tak rzeka pieni się pod samym mostkiem.Jest już 14 marca. Teraz zerkamy na nurt Luszówki z mostku przy ulicy Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Moją uwagę przykuł pewien lewobrzeżny dopływ.Podobnie rzecz się ma w dalszym ciągu rzeki z zabudowań przy ulicy Okrzei. Mam nadzieję, że to tylko odprowadzanie deszczówki.

A teraz jestem w lesie. Wyraźnie widać, że nasza bohaterka nie przejmuje się próbami jej poskromienia.Trzecią sesję zdjęciową odbyłem 21 marca. Oto dolina Luszówki na trawersie ulicy Okrzei.Rzeka była bardzo bogata w wodę. Tu i ówdzie na gałęziach utrzymywały się sople lodu.Mostek, ostatni przed Chechłem, znajdujący się na trawersie kortów tenisowych czasami przekształca się w zaporę.Za to w obrębie lasu rzeka płynie wolno tworząc malownicze meandry.

Chechło, z którym się spotkała ma bardzo rudą wodę. to skutek zwiększonej zawartości kwasów humusowych.Oto fragment tajemniczej baszty w lesie na prawym brzegu Luszówki. Wówczas nikogo to nie interesowało, Teraz zostało zamienione w miejsce kultu.W obrębie lasu jest kilka byłych koryt Luszówki. Zbiera się w nich woda z opadów i roztopów.Ważnym elementem środowiska są drzewa oplecione bluszczem pospolitym - Hedera helix.Są też fragmenty budynków po urządzeniach Łazienek.4 kwietnia w sąsiedztwie bloków Osiedla Niepodległości udokumentowałem wiosenne porządki.Z podnóża skarpy doliny Luszówki sączy się woda tworząc mokradło ze związkami żelaza.A potem przeprawiłem się na drugi, czyli lewy brzeg Luszówki. Dalszą dokumentację robiłem na skraju boru przyległego do prawego brzegu Chechła. Tutaj dodatkowo mamy krajobraz po akcji w stylu przeminęło z wiatrem.W lesie, w rejonie historycznego koryta rzeki znalazłem mokradła ze związkami żelaza.

A tak wygląda byłe koryto Chechła w pełnej krasie.Natrafiłem tutaj także na specyficznie uciosane paliki. wówczas wydawało mi się, że to dzieło bobrów, teraz stawiam na zwykłą ludzką "siekierezadę".« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2005 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji