bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2005 Między Chrzanowem Kroczymiechem a Mętkowem
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2005 «

#13447
od września 2006

2005 Między Chrzanowem Kroczymiechem a Mętkowem #1

2016.04.22 22:40 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Ten watek to rezultat kilku, czasem dość odległych w czasie fotoreportaży. Jesteśmy w Libiążu, w obrębie kompleksu leśnego, w okolicy ,gdzie drogę 933 przecina ścieżka rowerowa i znajduje się spory parking z miejscem postojowym. Całość otacza bór jakiś tam. Gwoli ścisłości jest 6 kwietnia.Była tam także taka złamana, czeremcha amerykańska - Padus serotina.Bliżej parkingu znalazłem taką instalację.

Oto dalsze szczegóły.Wszystko było tak jakby podpisane.Tym nie mniej w majestacie ówczesnego prawa nie udało się ustalić źródła tego wsadu.A było to tuż przy drodze 933, w okolicy miejskiego witacza i do tego przy ścieżce rowerowej.30 maja byłem w Kroczymiechu. Oglądałem niewielki staw na firmą Polmar. Powierzchnię akwenu malowniczo pokrywał granulat styropianowy.Oczywiście tu i ówdzie widać było wodę.10 sierpnia zajrzałem tutaj drugi raz. Staw otacza bór, raczej mieszany. W borze rosną między innymi wietlice samicze - Athyrium filix-femina.Z terenu firmy Polmar woda jest odprowadzana takim ujściem.Niestety, styropianu to nie powstrzymało. Jest go jeszcze więcej niż wiosną.Pomimo tego grzybieńczyk wodny - Nymphoides peltata jeszcze jakoś się przebijał.A teraz jesteśmy w miejscu, gdzie wiosną rządziły między innymi ulotki Orlenu. Zostały one sprzątnięte, ale teraz było coś takiego. To się nazywa siła tradycji.A Libiąż, na początku za sprawą pewnej grupy swoich obywateli wita tak. Jest jasność w pewnym temacie.Dalej na rondzie w miejscu, gdzie droga 933 z ulicy Chrzanowska staje się ulicą Oświęcimską mamy słynny Uśmiech.A to już budynek dworca kolejowego przy ulicy Piłsudskiego.Na jego ścianie od strony linii kolejowej od czasów CK Austrii znajduje się reper wyznaczający poziomicę.A to ściana budynku niedaleko skrzyżowania z ulicą Armii Krajowej. Jest to swoista izolacja termiczna.Przy ulicy zwanej dzisiaj Armii Krajowej znajdował się obór dla jeńców radzieckich. Upamiętnia to ten blok miejscowego dolomitu.Nieco dalej jeden z miejscowych kamiennych budynków, znajdujących się w stanie zejściowym, ozdobiono takim malowidłem.Ostatni fotoreportaż powstał 3 września. Stoimy na szczycie wzgórza Karpiówka, w zakończeniu ulicy Rolna i zerkamy w kierunku kościoła.Bardziej na południe od kościoła widać wzgórze Grodzisko.Tam, gdzie my staliśmy (był to wypad rodzinny) rosły przegorzany - Echinops.Byliśmy tez w Mętkowie, gdzie znajduje się kościół przeniesiony z Niegowici.Tutaj też przepływa Wisła. W owym czasie odnowiono tutejsze wały przeciwpowodziowe.Obejrzeliśmy też ujście Chechła do Wisły.I jeszcze jedno spojrzenie na wał przeciwpowodziowy. Wykonano go ze skały płonnej pochodzącej z kopalni Janina.Tego dnia w tym urobku znalazłem ładny odlew kalamitu. Jest on już dobrem kultury narodowej w zasobach Muzeum w Chrzanowie.

#276
od czerwca 2008

2005 Między Chrzanowem Kroczymiechem a Mętkowem #2

2016.04.22 23:19 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Krzysztof Andrzejewski (krzynianek)
a w lesie w pobliżu parkingu nie zamontowano ukrytych kamer??? wystarczy dorwać jednego takiego sk... i migiem koszt się zwróci !

#13450
od września 2006

2005 Między Chrzanowem Kroczymiechem a Mętkowem #3

2016.04.23 13:49 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tamte czasy to nie te nowoczesne metody. Kamery teraz w naszych lasach są stosowane.
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2005 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji