bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2005 Migawki z Chrzanowa, Balina, Luszowic, Stelli
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2005 «

#13580
od września 2006

2005 Migawki z Chrzanowa, Balina, Luszowic, Stelli #1

2016.05.17 19:20 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Oto kolejna składanka. Na początku ulica Balińska w Chrzanowie i pewien dom, który już wówczas był w stanie zejściowym. Teraz wciąż znajduje się w stanie zejściowym. To było 27 kwietnia.

A to już ulica Wodzińska na trawersie osadnika kopalni Trzebionka. W niewielkim cieku pomiędzy ulicą Chmielną a rzeką Luszówką znalazłem kuliste kolonie glonów. Zaliczyłem je do rodzaju Chaetophora. To było 16 maja.

Tego samego dnia przy ulicy Okrzei udokumentowałem wysypisko gruzu.W tej okolicy przy drodze biegnącej na północ od lasu Łazienki udokumentowałem trzcinowisko.17 maja ponownie pojawiłem się przy ulicy Wodzińskiej w okolicy osadnika. Tak w tym miejscu wyglądała Luszówka.A to już fragment rowu opasającego osadnik.23 maja obserwowałem przejście Luszówki pod linią kolejową Katowice - Kraków. Tutaj na blokach dolomitu rozwijają się rude zielenice z rodzaju Trentepohlia.15 lipca dokumentowałem wygląd wzgórza Góra Józefa. To skrzyżowanie autostrady z drogą Chrzanów - Trzebinia, czyli węzeł trzebiński autostrady. Teraz stoję na moście nad autostradą.Przez wzgórze przebiegają linie przesyłowe.Na wzgórzu znajduję dziewanny firletkowe - Verbascum lychnitis.Ta fioletowa plama to przede wszystkim macierzanka zwyczajna - Thymus pulegioides.Zauważyłem też bukwicę lekarską - Betonica officinalis.Był również pszeniec różowy - Melampyrum arvense. Dalej w tle widać marchew zwyczajną - Daucus carota.Najważniejszym obszarem penetracji tego dnia było to prawie gołoborze. Zaczęła się już inwazja sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris. Tutaj pomiędzy okruchami wapieni jurajskich pojawiają się gąbki oraz ramienionogi z rodzaju Terebratula.17 sierpnia zwiedziłem rejon Balina. Zacząłem od dokumentacji zapełniania pierwszej kwatery wysypiska śmieci, czyli początek dzialalności Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi. Oto widok spod autostrady z krawędzi lasu Jagodowy Dół.Na skraju lasu było mrowisko.Były też kruszczyki Schmalhausena - Epipactis × schmalhauseniiPonadto pod drzewami znalazłem pewne formy ostrej akcji protestacyjnej przeciwko funkcjonowaniu tego wysypiska.W lesie była jeszcze naparstnica zwyczajna - Digitalis grandiflora.A to już rejon skrzyżowania ulicy Wyzwolenia z ulicą Łąkową. Tutaj odkryłem stanowisko skrzypu olbrzymiego - Equisetum telmateia. Prawdopodobnie było to pierwsze notowanie tego gatunku w granicach Chrzanowa.

Ponadto w tej okolicy uchwyciłem trywialną wierzbownicę kosmatą - Epilobium hirsutum.5 września zajrzałem do lasów przy ulicy Pogorskiej. Było to pomiędzy Osiedlem Stella a środleśnymi ogrodami działkowymi. Tutaj znalazłem bielunia dziędzierzawę - Datura stramonium. Po wykonaniu tego zdjęcia baterie padły.18 września ponownie odwiedziłem tę okolicę. Na początku krzyż postawiony w okolicy, gdzie ulica Pogorska przechodzi w ulicę Szymanowskiego.

Las po lewej stronie ulicy Szymanowskiego porasta grzbiet wydmy. W drzewostanie dominował buk pospolity - Fagus sylvatica.

Przebiegała tędy linia kolejowa.Bliżej torowiska wyrastały okazale sosny zwyczajne - Pinus sylvestris.

« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2005 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji