bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2005 Migawki z Jaworzna
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2005 «

#13587
od września 2006

2005 Migawki z Jaworzna #1

2016.05.18 13:04 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
2 maja zabrałem moją córkę na wycieczkę rowerową. Znaczy się ja pedałowałem, ona siedziała w foteliku. Teraz jest to uczennica 1 klasy drugiego LO w Chrzanowie. Tutaj w lesie Podłęże przygląda się pozostałościom po spalonej żywicy na pniu żywej sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris.Podłoże lasu jest piaszczyste. Nie wszystkie drzewa są się w nim stanie zakotwiczyć na dobre. Tutaj oglądamy wyrwaną brzozę brodawkowatą - Betula pendula.A potem podjechaliśmy na Wysoki Brzeg. Tutaj nad Przemszą oglądamy niewielką cząstkę wszelakich dóbr, które niesie ten ściek.

A potem wpadliśmy do Mysłowic, ale zdjęcia z tego etapu tej wycieczki już opublikowałem. Kolejną serię zdjęć wykonałem 8 czerwca. Oto podmurówka kościoła w Ciężkowicach. Tutaj wyrasta parzydło leśne - Aruncus dioicus.Na trawniku, przy ulicy Wyzwolenia trafił się pięciornik gęsi - Potentilla anserina.A to już wnętrze lasu na wzgórzu Pod Leszczyną. Leszczyny - Corylus avellana też tutaj są.Dość osobliwe, jak dla mnie było odsłonięcie wapieni falistych. Kolorytu nadają mu rude zielenice z rodzaju Trentepohlia.

Tego samego dnia w Śródmieściu, w okolicy kościoła od strony rynku obserwowałem atak namiotników na jabłoń domową - Malus domestica. Drzewa ponadto oplatał winobluszcz zaroślowy - Parthenocissus inserta.24 czerwca powróciłem w rejon Wysokiego Brzegu. Na początku łan żmijowca zwyczajnego - Echium vulgare na poboczu drogi.Po drugiej stronie drogi znajduje się nielegalne wysypisko gruzu. Tym sposobem do Jaworzna za sprawą pewnego 'przedsiębiorcy' trafiła cząstka Mysłowic.A to już ulica Wojska Polskiego i przecinający ją ciek identyfikowany przeze mnie z rzeką Żeleźnica.Ostatni fotoreportaż do tego wątku wykonałem 14 lipca. Zaczynamy od niewielkiego zapadliska na rynku.A to już park od strony ulicy Zielonej i martwa wiśnia piłkowana - Cerasus serrulata.

A to już ulica Cyprysowa. Tutaj z dziupli w pniu okazałej lipy węgierskiej - Tilia tomentosa wyrasta jarząb pospolity - Sorbus aucuparia.Część drzew tego gatunku jest stosunkowo młoda a przez to zdrowa.

« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2005 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji