bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2005 W Paryżu i Psarach
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2005 «

#13592
od września 2006

2005 W Paryżu i Psarach #1

2016.05.19 17:38 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kolejny fotoreportaż z okolicy wiele razy pokazywanej kolejnych wątkach z lat minionych. W sobotę 9 lipca wybraliśmy się tylko do Paryża. Mowa o niewielkiej osadzie, jak to ująłem w swoim przewodniku, metropolii w przeciwnym tego słowa znaczeniu. Tym razem wystartowaliśmy z Galmanu. Idąc w kierunku Paryża minęliśmy warpie spełniające się w roli kosza na śmieci.Zaraz potem na poboczu drogi trafił się owocujący wawrzynek wilcze łyko - Daphne mezereum.Na rozdrożu drogi prowadzącej do Ostrężnicy z drogą do Nowej Góry przez Paryż rośnie bardzo okazała sosna zwyczajna - Pinus sylvestris. Stanowi ona tło dla mojej naonczas prawie sześcioletniej córki.A to już miejscowa stacja przekaźnikowa, lokalna odmiana wieży Eiffla.Jest też stosowny przystanek autobusowy.Teraz minęliśmy zabudowania Paryża Górnego. Jesteśmy na dole na drodze prowadzącej do kopalń galmanów.Dalej w lesie znajdują się zamulone osadniki. Teraz pełnią one rolę boisk. To formalnie terytorium Trzebini.

Idąc dalej drogą wiodącą w kierunku Galmanu mijamy kolejne warpie. Tym razem rośnie tutaj szczawik zajęczy - Oxalis acetosella.W poniedziałek 10 października weryfikowałem kolejne odcinki jednej z tras pisanego wówczas przewodnika Więcej niż jura. Na początku charakterystyczny krzyż przy drodze Myślachowice - Galman. To jeden z wielu krzyży stawianych na okoliczność 1900 rocznicy śmierci Zbawiciela.Potem znowu bardzo szybko przemknąłem przez Paryż, minąłem osadniki. Tym razem poszedłem na południe. Tutaj minąłem głęboką dolinę, pozostałość po sztolni.

W miejscu, gdzie dolina jest zasypana rosną charakterystyczne buki pospolite - Fagus sylvatica.Potem odbijając na zachód znalazłem się w buczynie, która wyrosła na warpiach.

Potem opuszczając las znalazłem się na wzniesieniu nazywanym między innymi Babia Góra.Oto charakterystyczny punkt triangulacyjny z tej okolicy.Schodząc przez pola w kierunku Psar miałem okazję spojrzeć na rezerwat Ostra Góra.Teraz spoglądam w oś doliny. Zaczyna się ona w Psarach, potem przez Karniowice prowadzi do Dulowej.Jestem już w Psarach. We wsi znajduje się kościółek pod wezwaniem Świętego Krzyża. Obecnie pełni obowiązki kaplicy mszalnej. Powstał najprawdopodobniej z początkiem XX wieku.

« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2005 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji