Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Zagrożone rośliny pod linią energetyczną ?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « Archiwum « Archiwum 2016-2017 «

#2057
od maja 2007

2016.11.13 12:24 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Roman Ryś (borealis)
100 – 300 m od mojego rodzinnego domu (Jankowa Żagańska) rozciąga się pod linią energetyczną, przechodzącą przez bory trzęślicowe, interesujący fragment obszaru z roślinami boru bagiennego, mokrych psiar, torfowisk wysokich i mokrych wrzosowisk. Problem w tym, że od jakiegoś czasu zaniechano tu ręcznego czyszczenia linii na rzecz mechanicznego (pisałem o tym w wątku z trzęślicą modrą pod linią energ., ale w innym miejscu jej przebiegu w Jankowej Ż.).
Największym problemem jest ekspansja trzęślicy na zdartych powierzchniach przy przebudowie w tym roku (2016) linii niskiego napięcia. Gatunek ten będzie wypierać rośliny torfowisk wysokich i inne.

O ile nie ucierpiał na tym wrzosiec bagienny (położony w centralnym miejscu pod linią wysokiego napięcia), to inne gatunki już tak. W ub. roku, w tym miejscu pod linią rosły jeszcze: Carex demissa, Juncus squarrosus, Lycopodiella inundata, Rhynchospora alba, torfowce (m.in. kilka poduszek Sphagnum compactum, Sphagnum capillaceum i kilka innych), których tam, niestety w tym roku nie zauważyłem. Mam nadzieję, że mokra jesień i śnieżna zima (oby tak było) będzie sprzyjać wegetacji i ponownemu pojawieniu się tych interesujących gatunków.

1. Przebudowa linii energetycznej n.n.2. Ekspansja trzęślicy modrej3. Młode osobniki wrzośca bagiennego4. Erica tetrakix5. Niezagrożone stanowisko wrzośca pod linią6. Rosiczka okrągłolistna i młode zastępy trzęślicy7. Drosera rotundifolia8. Juncus bulbosus9. Potentilla anglica i rosiczka okrągłolistna10. Carex viridula11. Potentilla erecta i pięciornik rozścielony12. Salix repens13. Vaccinium uliginosum(wypowiedź edytowana przez Borealis 13.listopada.2016)

#14349
od września 2006

2016.11.15 08:05 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Nikt się nie wypowiada, ale obawiam się, że musi istnieć jakieś zwolnienie z rygorów ustawy w takich miejscach. Bezpieczeństwo przesyłu przede wszystkim.

#237
od lipca 2009

Tyle, że z marszu takiego zwolnienia nie ma, jest na wycinkę. Nie na niszczenie runa - przynajmniej ja nie znam takiego runa, które może przeszkadzać w bezpieczeństwie przesyłu. Nie jest to działalność typu "racjonalna gospodarka rolna/leśna/rybacka", dla której rozporządzenie przewiduje odstępstwa od zakazów wobec gatunków chronionych. Co więcej i dla nich te odstępstwa są, jeśli "technologia prac uniemożliwia przestrzeganie tych zakazów". Zresztą np. wrzośca odstępstwa akurat nie dotyczą, jest zbyt cenny.

Najprawdopodobniej nikt o tych stanowiskach gatunków chronionych najzwyczajniej nie wie. Stosowny rejestr prowadzi teoretycznie miejscowy RDOŚ (lubuski) na podstawie ustawy o ochronie przyrody. Podobnie, jak inwentaryzuje płaty siedlisk przyrodniczych, które tam udokumentowałeś. Rejestruje, inwentaryzuje - by je wszystkie chronić oczywiście;) Niestety w granicach tamtejszych ostoi siedliskowych ten teren nie jest, choć to są Bory Dolnośląskie, w których najcenniejsze gatunki torfowiskowe są właśnie takie.

Można próbować zainteresować terenem KP który ma tam najbliżej, czy inną organizację przyrodniczą, można zgłaszać te stanowiska RDOŚ, można nawet zgłaszać szkodę w środowisku (o ile udokumentowano stan wcześniejszy i szkody są "policzalne"). Można próbować utworzyć tam jakiś użytek czy stanowisko dokumentacyjne na poziomie gminy, organizować wycieczki popularyzujące teren, aby rozpropagować jego walory itd. Nie zostać okrzykniętym burzycielem krajowej energetyki i podkopującym energetyczne podstawy państwa lewackim ekoterrorystą od żabek i motylków na pasku Unii będzie jednak trudno. Choćby chodziło tylko o zmianę sposobu tych czyszczeń.

W praktyce nawet jak RDOŚ uzyskuje wiedzę na temat takich stanowisk gatunków chronionych, to najwyżej z marszu taki podmiot występuje o niszczenie ich stanowisk i taką zgodę dostaje. Wrzośce może zostałyby "przeniesione", gdyby to była jakaś inwestycja drogowa, skoro zniszczyć ich nie można zgodnie z prawem.

Z drugiej strony sam znam wiele przykładów, że tylko dzięki takim przecinkom i powtarzającym się od lat zaburzeniom trwają gdzieś rzadkie gatunki słabe konkurencyjnie. Sam linie oddziałowe czy przecinki pod drutami lubię, bo często są to ostatnie miejsca, gdzie w ogóle jest jakieś użytkowanie na danym terenie. Może to i wygląda koszmarnie tuż po czyszczeniu, niszczona jest znaczna część populacji, nie przeczę, ale jednak jest ona tam w stanie przetrwać i odradzać się, choć na przylegających terenach już jej dawno nie ma. W zeszłym roku była też wyjątkowa susza w całej Polsce, stąd i populacje tyrfofili mogły i tam mocno spaść, zwłaszcza w tak niestabilnym siedlisku, którym jednak tam nie jest niezaburzone torfowisko z metrami nasiąkniętego torfu, tylko odsłonięte, kwaśne podłoże mineralne, pewnie i przemieszane z kwaśnym torfem, bardziej wilgotne lub niestety mniej, w zależności od roku.

Z pozdrowieniami dla wrzośców, w moim regionie już wymarłe.

#494
od czerwca 2008

Zainteresował mnie fragment mówiący o "zaniechaniu czyszczenia ręcznego na rzecz mechanicznego" - na czym praktycznie ma polegać różnica?

#2058
od maja 2007

2016.11.16 13:23 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Roman Ryś (borealis)
Może nieprecyzyjnie napisałem. Chodziło mi li tylko o czyszczenie z nalotu drzew linii energetycznych. Widziałem, ale w innym miejscu, jak rębak nisko przy ziemi ścinał młode i nieco starsze sosny i brzozy oraz wysokie pędy wrzosu zwyczajnego oraz rozdrabniał je niemal na miazgę. Może znajdę jakieś zdjęcie, to załączę. W miejscu gdzie rosną wrzośce, o których wie nadleśnictwo, prawdopodobnie oszczędzono ten fragment linii. Z kolei też widzialem jak usuwano nalot za pomocą pił spalinowych i siekier. Ten, że tak nazwę, ręczny sposób czyszczenia linii energetycznych przed wielu laty był powszechnie stosowany.

Problem jest w tym, że usługi te wykonują firmy zewnętrzne, których pracownicy nie muszą znać się na ochronie gatunkowej roślin. Cały czas jednak wierzę, że pracownicy Lasów Państwowych instruują owe firmy o stanowiskach cennych roślin na terenie wykonywanych robót

#2059
od maja 2007

2016.11.16 14:02 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Roman Ryś (borealis)
Linia przed czyszczeniem, ale w miejscu mniej cennym, aby zobrazować problem (widoczny nalot świerka)Linia po czyszczeniu rębakiem, na innym ale podobnym siedlisku:

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « Archiwum « Archiwum 2016-2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji