Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-03-01 Z Trzebini do Chrzanowa - część 6
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#14710
od września 2006

2017.03.26 21:45 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W przedostatnim odcinku przemieszczam się od południowo-wschodniego zakątka osadnika po ujście Wodnej do Luszówki. To trasa oznaczona kolorem pomarańczowym.Na początku niewielka zatoczka i wybiegająca z niej ślizgawka bobra.

Na drugim brzegu znajduje się słabo zamaskowana rura. Być może coś nią jest wpuszczane do rzeki i dlatego przeciwny brzeg został wypłukany.Dalej rzeka raczej płynie a nawet meandruje w ograniczonym zakresie.

Tutaj napotkałem kolejną tamę bobrową.Oto kolejne meandry skutkujące znacznymi rozmyciami brzegów.

I jeszcze jedna tama bobrowa.

Dalej rzeka płynie w miarę prosto.Po drodze mijam osmalone drzewa. Musi kiedyś płonęły tutaj trawy.Ciekawy kontrast w tym ponurym świetle dają brzozy brodawkowate - Betula pendula.Idąc dalej napotykam na kolejne ślizgawki bobrów. Są na prawym i na moim lewym brzegu.

Rzeka powoli ginie w szuwarach. Coraz trudniej idzie się blisko jej brzegu.Po drugiej stronie widać składowane kruszywo. Może ono pochodzić z konstrukcji osadnika.Przyglądam się jeszcze osadnikowi. Rzeka jest schowana w suchych trzcinach. Część brzóz jest martwa.Ponuro widzę przyszłość tego miejsca.Teraz dla bezpieczeństwa decyduję się przejść skrajem nasypu kolejowego.W tym momencie niebo stało się bardzo ponure.

W Wodna tuż przy ujściu utworzyła spore rozlewisko.

Na tym etapie podstawowy cel mojej wędrówki został zrealizowany. Stwierdziłem obecność bobrów, które mają się tutaj bardzo dobrze. Ile jest rodzin trudno powiedzieć.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji