Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-03-15 Bytom - na wernisażu
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#14778
od września 2006

2017.04.19 08:26 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu otwierano kolejną część stałej wystawy przyrodniczej. Sygnalizowaliśmy to w filmie. Pierwszy etap dojazdu już został zaprezentowany. Teraz jestem w Bytomiu, dokąd dotarłem tramwajem. Muszę jakoś dojść do celu. Na początku spoglądamy na Plac Tadeusza Kościuszki w całości zajęty przez tego molocha.

Idąc ulicą Piekarską mijam gmach sądu.Skręcam w ulicę Józefa Jainty i mijam kościół p.w. św. Trójcy.Nieco dalej przy tej ulicy mijamy kolejne przykłady walki nowej i starej architektury.

I tak wszedłem na rynek.Tutaj znajduje się bardzo charakterystyczny kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.Przez rynek przechodzę dość szybko. Zbliżała się pora wernisażu.A to już ulica Podgórna.

I wreszcie widzimy gmach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.Zbliża się pora wernisażu. Tłum się zbiera.

Tutaj widzimy dyrektora placówki Leszka Jodlińskiego z Rolandem Doboszem.Otwarcie miało miejsce w sąsiedztwie dumy tej placówki, żubrzycy Planty. To jest matka wszystkich naszych królów Puszczy Białowieskiej. Od niej rozpoczęła się restytucja tego gatunku.Tutaj Roland Dobosz opowiada o wystawie.Dla uzupełnienia żubr Pleiber. To wnuk Planty, ojciec królów Puszczy Białowieskiej.Zaczynamy zwiedzać trzecią część stałej wystawy Przyroda Górnego Śląska. To "Pola i łąki".

Modele roślin w tej gablocie są tak doskonałe, że udało mi się odnaleźć jeden błędnie oznaczony gatunek.Z części leśnej pokazuję dzięcioła średniego. Dla większości drzew to lekarz ostatniego kontaktu. Potem zdecydowanie wkraczają grzyby i robale.W części wodnej można się przyjrzeć wodniczce. (Już poprawiam, skoro można, ten ptak to samotnik - Tringa ochropus).Opuszczam muzeum. Plac tonie w mroku.Przy ulicy Podgórnej wypatrzyłem stare drzwi w malowanej oprawie.I na zakończenie rynek i kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Poza tym są tutaj posadzone platany klonolistne - Platanus x acerifolia.(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 20.kwietnia.2017)

#275
od lipca 2009

Wodniczka wygląda (czy też spogląda;)) tak:Bagno Ławki, VI 2016

#14780
od września 2006

2017.04.20 05:47 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Przepraszam, pomyliło mi się. Ptak z wystawy to samotnik - Tringa ochropus. Na szczęście w głównym wątku też dało się poprawić.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 20.kwietnia.2017)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji