Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-03-23 Zabrze - Miejski Ogród Botaniczny - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#14915
od września 2006

2017.05.25 21:01 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tym roku organizuję wspólnie z rzeczonym ogrodem wystawę pt. "W tajemniczym ogrodzie". Dlatego nader często go odwiedzam. Poza tym sprawdzałem, czy warto już tutaj powrócić z kamerą naszej telewizji. Z tego wypadu powstał mini serial. Tylko trzy odcinki. Tym razem zajrzałem do cieplarni.Zaczynamy od starca.Towarzyszy mu jakieś Adiantum.W cieniu palmy tkwi liściokwiat - Phyllanthus.Oto jego kwiaty.

W miniaturowej cieplarni były zamknięte rośliny mięsożerne. Oto tłustosz - Pinguicula oraz kapturnica - Sarracenia.Jest tutaj także muchołówka - Dionaea.Idziemy dalej.Przed częścią z sukulentami rośnie albicja - Albizia.A tutaj dobrze nam znany grubosz drzewiasty - Crassula arborescens. Jest godny swojej nazwy i kwitnie.Pomiędzy kaktusami kwitnie przedstawiciel rodziny Aizoaceae. To Glottiphyllum nelii.Kolejne trzy kaktusy to osławiony "fotel teściowej - Echinocactus grusonii, Cylindropuntia oraz Opuntia.Jest też owocująca Mammilaria.W tym wypadku stawiam na dracenę - Dracaena.Dalej idzie Euphorbia milii.Kolejny nie znany mi do tej pory krzew to skimia - Skimia japonica.I kolejna porcja sukulentów. Jest ona dopiero opracowywana, zatem nie będę się silił na nazywanie.

A to specjalność Madagaskaru, czyli Pachypodium lamerei.Niejaką osobliwością jest Kalanchoe beharensis.Oto kolejny zielony tłum. Centalne miejsce zajmuje szparag modrzewiowy - Asparagus umbellatus. Na lewo jest papaja - Carica papaya.Tutaj mamy ją w centralnym ujęciu.Trafiła się również słynna cytryna skierniewicka - Citrus limon × Citrus medicaA teraz pora na paproć, która była kiedyś powszechnie uprawiana. Teraz to Cyrtomium falcatum.

Niejaką osobliwością jest szczawik - Oxalis vulcanicola.

I na koniec tego odcinka import z Wrocławia. To Calibanus hookeri.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji