Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-05-06 Zabrze - Miejski Ogród Botaniczny - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#14987
od września 2006

2017.06.08 21:43 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W związku z organizowaną wspólnie z Muzeum w Chrzanowie wystawą czasowa pt. "W tajemniczym ogrodzie" nader często wpadam do Zabrza. Tym razem była to wycieczka z cyklu Wędrówki z kustoszem. Dzień był początkowy deszczowy, ale pogoda sukcesywnie się poprawiała. W sumie zebrało się materiału na serial złożony z pięciu odcinków.
Zaczynamy od zawilca greckiego - Anemone blandaKolejny gatunek to szachownica cesarska - Fritillaria imperialisPotem idzie wilczomlecz mirtowaty - Euphorbia myrsinites.Następnie wilczomlecz migdałolistny - Euphorbia amygdaloides.

Piękną fioletową plamą odcinał się floks szydlasty - Phlox subulata.Bardzo intensywnie kwitł kuklik szkarłatny - Geum coccineum.

Mają tamże jeszcze pełnika europejskiego - Trollius europaeus.Teraz spoglądam odgórnie na zmokłego tulipana.Niesamowicie plastyczny efekt dały krople deszczu na kwitnącym berberysie Thunberga - Berberis thunbergiiPodobnie wyglądał sąsiadujący z nim inny berberys - Berberis.Po raz pierwszy spotkałem się z takim żywokostem. Ustaliłem, że może to być - Symphytum ibericum 'Blaueglocken'W ogrodzie spore powierzchnie pokrywają mszaki, które znakomicie zastępują trawniki.Tutaj pojawił się samotny mniszek - Taraxacum.Wśród mchów dominowały tutaj Plagiomnium cuspidatum oraz Atrichum undulatum.Podnosimy wzrok ku górze. Oto bardzo żywotny wierzbowy połamaniec.W pobliżu była porzeczka alpejska - Ribes alpinum.I ponownie mech. Tym razem drabik drzewkowaty - Climacium dendroides.

I na zakończenie charakterystyczna rzeźba.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji