Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-02-28 Chrzanów - ostatni dzień lutego - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15025
od września 2006

2017.06.15 19:13 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia odbyłem krótki spacer w celu zwykłej dokumentacji naukowej. Jednym z zadań było fotografowanie drzew, póki są. Zaczynam od parku miejskiego, gdzie pełnię kwitnienia osiągnął oczar japoński - Hamamelis japonica.

Teraz jestem na ulicy Sokoła. Ten suchy od kilku lat świerk kłujący - Picea pungens wciąż stał.Nieco dalej przy budynku Sokoła udokumentowałem żywotnika zachodniego - Thuja occidentalis.A to już podwórko pomiędzy ulicami Focha i Sienna. Jego ozdobą jest okazała robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia. Jej koronę zamieszkuje jemioła pospolita - Viscum album. Pień oplata bluszcz pospolity - Hedera helix. To będzie długa sesja zdjęciowa.Ogrodzenie jest wykonane z opadów pochodzących z Fabloku.Następnie bardzo szybko przeszedłem na ulicę Borowcowa. Tutaj w ogrodzeniu cmentarza żydowskiego wypatrywałem próbek wapieni i dolomitów, po części kruszconośnych. Ten mur może stać się jedną z lokalnych atrakcji geoturystycznych.

Oto chaszcze za cmentarzem żydowskim.Oto wpuszczona w kanał rzeka Chechło.Oto zejściowe, ubiegłoroczne wiesiołki - Oenothera.Ponownie zerkam na rwący nurt rzeki.Wciąż znajdują się tutaj ślady po przejściowej wizycie bobrów.Rzeką spływa to i owo.W zaroślach trafia się zdziczały orzech włoski - Juglans regia.Był też klon jesionolistny - Acer negundo.Spod opadłych liści wystawał kuklik pospolity - Geum urbanum.Blisko rzeki rośnie okazała olsza czarna - Alnus glutinosa.Stoję teraz na moście w ciągu ulicy Borowcowa. Zerkam za siebie.Zerkam z biegiem Chechła.Przedzieram się przez chaszcze rosnące wzdłuż prawego brzegu.

Jest też okazałe drzewo.Sądząc po liściach dominujących w ściółce był to klon zwyczajny.I tak dotarłem na trawers byłego kamieniołomu zwanego "Morskie Oko".

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji