Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-03-11 Chrzanów - z biegiem Chechła - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15072
od września 2006

2017.06.23 14:26 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Na tę sobotę planowałem odbycie wycieczki z biegiem Soły. Grunt był rozmoknięty. Zatem zdecydowaliśmy się poznać chrzanowskie Chechło. Skoro można się było ubłocić u nas to po co było przepłacać. W tym odcinku poruszamy się trasą oznaczoną kolorem żółtym. Nad tytułową rzekę dotarliśmy w myśl zasady - wstąpił do piekieł, po drodze mu było.Pierwsze zdjęcie przedstawia złotorost ścienny - Xanthoria parietina w rejonie szczytu Rakowej Góry w okolicy cmentarza.Teraz poruszamy się w osi ulicy Wodzińskiej.Mijamy garaże.Dochodzimy do przecinającej tę okolicę obwodnicy.W przydrożnych zaroślach znajdujemy owoce kolczurki plapowanej - Echinocystis lobata.

Mijamy świerka pospolitego - Picea abies który śmiało mógłby zostać wycięty, ale na nieszczęście tej linii przesyłowej znajduje się na terenie publicznym.Przeszliśmy na drugą stronę autostrady.Odbijamy w prawo, wybierając taką sobie ścieżkę.W jej osi znajduje się sporo suchej trawy.

Na jej części zorganizowano zbliżającej się wiośnie, formalnie wciąż trwała zima, gorące powitanie.

Schodzimy w kierunku linii kolejowej. Zauważamy tutaj kolejny gatunek inwazyjny. To sumak odurzający - Rhus typhina.Na te łąki bardzo często przychodzę aby pozyskiwać trzcinę pospolitą - Phragmites australis. Teraz dowiedziałem się, że przez jakiś czas biło tutaj źródło artezyjskie. Niestety, chociaż trwało to sporo czasu, nie zdążono tego fenomenu utrwalić na zdjęciu.

Przekraczamy teraz linię kolejową i autostradę.

Wzdłuż autostrady udajemy się do miejsca, gdzie przecina ją Luszówka.Następnie wspinamy się na północny stok Berłowej Góry.

Teraz poprzez autostradę spoglądamy w kierunku Trzebini.Wzniesienie pokrywają suche trawy i liczne krzewy z dominacją głogów - Crataegus.

Przeszliśmy na stok południowy. Spoglądamy na zabudowę Chrzanowa.Widok zasłaniają cierniste krzewy.

W drzewostanie pojawia się jeszcze jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.I tak doszliśmy do kapliczki przedstawiającej św. Józefa.Oto ulica Trzebińska.Teraz przeszliśmy na drugą stronę i wędrujemy zabudowanym odcinkiem ulicy Okrzei.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji