Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-03-11 Chrzanów - z biegiem Chechła - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15076
od września 2006

2017.06.23 22:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tym odcinku poruszamy się trasą oznaczona kolorem ciemnoczerwonym. Jak widać z mapy dojdziemy do Chechła, chociaż trochę czasu nam to zajmie.Przed nami polna droga.Przy drodze rosną trzciny pospolite - Phragmites australis.Teren z natury jest podmokły. Częściowo przecinają go rowy melioracyjne.Do zwartej zabudowy miasta jest stąd niedaleko.Idziemy teraz drogą biegnącą wzdłuż krawędzi lasu. Część wody z rowów melioracyjnych przepływa tędy.Granica lasu i otwartej przestrzeni jest tutaj mocno zaznaczona, pomimo braku zagospodarowania po lewej stronie.Po prawej stronie drogi znajduje się skarpa doliny Chechła.

I tak dotarliśmy do wzniesienia zwanego Psia Górka.Zerkamy zeń na zachód a następnie na wschód.

Szczyt porastają cierniste krzewy z dominacją śliwy tarniny - Prunus spinosa.Znalazł się tutaj także dziewięćsił bezłodygowy - Carlina acaulis.

I jeszcze spojrzenie na północ w stronę szczytowej grani.A to już rzeka Ropa tuż przed ujściem do Chechła. Na tym odcinku jest wpuszczona w kanał.

Aby dojść do Chechła wędrujemy ścieżką przez las.

Las jest w typie boru jakiegoś tam.U podnóża skarpy trafiają się niewielkie izolowane zbiorniki.I wreszcie mamy Ropę uchodzącą do Chechła.

Ropa bywa czasami nazywana Pstrużnikiem. Z powodu pewnej równoważności obu trudno ustalić, który z nich jest dopływem a który głównym ciekiem. Próg i kamienie podnoszą zdolność samooczyszczania się rzeki.

A to już Chechło powyżej ujścia Ropy. Widoczny próg zdaje się być tamą bobrową.Ruszamy z biegiem rzeki. Po drodze mijamy ubiegłoroczne pędy wiesiołka - Oenothera.Na nadbrzeżnych zaroślach widać informację w stylu - Chechło tu było.

Na szczęście tutaj rzeka może być wylewna.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji