Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-03-16 Chrzanów - pożegnanie z drzewami
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15101
od września 2006

2017.07.02 10:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W związku z trwającą "Polską masakrą piłą mechaniczną" wędrowałem tu i ówdzie po mieście dokumentując jej przebieg. Tego dnia wszedłem na cmentarz żydowski, gdzie wypatrzyłem taką macewę. Dwa lewiatany i korona. Kartusz herbowy nie jest związany z kulturą żydowską. Znajdujące się na nim litery oznaczają "Tu pochowany".Potem zajrzałem na cmentarz z czasów I Wojny Światowej, znajdujący się za cmentarzem żydowskim.Zerknąłem też na zadrzewienie ze stoku skarpy.Spojrzałem na znajdujące się na cmentarzu żydowskim drzewa oplecione bluszczem pospolitym - Hedera helix.W końcu wracając do pracy ulicą Świętokrzyską uchwyciłem wciąż jeszcze rosnące wierzby białe w odmianie płaczącej - Salix alba "Tristis". Te drzewa wciąż tam są.

Drugi cykl zdjęć przedstawia interesujące chmury nad ulicą Oświęcimską.Po dłuższej przerwie przystąpiłem do trzeciego pstrykania. To było w drodze na zakupy. Na początku ogród przy ulicy Marszałka Focha z którego zniknięto robinię akacjową - Robinia pseudoacacia. Drzewo rosło pod linia przesyłową.

Nieco dalej przy ulicy majora Grzybowskiego spotykamy takie rozwiązanie na konflikt drzewa z linia przesyłową.Wchodzę teraz w ślad po linii kolejowej ciągnącej się w osi ulicy Sienna. Na początku zielony akcent pod postacią glistnika jaskółczego ziela - Chelidonium majus.Tutejszy drzewostan wciąż trwa.W cieniu drzew znalazłem bryłę oolitu balińskiego z kawałkiem belemnitu.

Leszczyna - Corylus avellana była już po pyleniu,Teraz dokumentuję wycinkę drzew na posesji przy alei Henryka opodal skrzyżowania z ulicą Sienna. Na początku pożegnanie z lipą drobnolistną - Tilia cordata.Teraz widok ogólny.Potem pożegnanie z kilkoma bukami pospolitymi - Fagus sylvatica "Atropurpurea". Dalszy komentarz zbyteczny.

I na zakończenie charakterystyczna robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia w okolicy mojego ulubionego sklepu zoologicznego. Drzewo wciąż tutaj jest.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji