Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-07-01 Przez Lipowiec do Płazy - część 5
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15143
od września 2006

2017.07.07 23:50 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W kolejnym odcinku poruszamy się trasą oznaczoną kolorem fioletowym.Na początku zerkamy na północ. Na tej łące miała stanąć osada w jakiś sposób korespondująca z pobliskim zamkiem. Na razie jest tak.My kierujemy się ku południowej krawędzi. Początkowo przedzieramy się przez wysokie trawy, wśród których dominuje trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios.

Z krawędzi widać pobliskie Babice, a daleko na horyzoncie Beskidy.A bardzo blisko nas był po prostu kozłek lekarski - Valeriana officinalis.Teraz zerkamy bardziej na wschód. Posługując się lornetką zobaczyliśmy Tatry.Kolejne przeglądy lokalnej flory. Na początku dziurawiec zwyczajny - Hypericum perforatum.Następnie kwitnąca lipa drobnolistna - Tilia cordata. Niestety w tym roku kwiatów jest mało i miodu lipowego raczej nie będzie.Teraz zerkamy na zachód. Trochę nas niepokoją te ciemne chmury, ale wycieczki nie przerywamy.Na wschodnim skraju lasu wciąż utrzymuje się dziki bez hebd - Sambucus ebulus.

Za tymi drzewami skrywa się droga, którą można by zejść do Babic.Idąc ku północnej krawędzi łąki natrafiliśmy na kolejne skupisko dzikiego bzu hebdu - Sambucus ebulus.

Pod nim skrywała się miodunka ćma - Pulmonaria obscura.Powoli zbliżamy się do północno-wschodniego skraju łąki.Teraz ruszamy przez buczynę w kierunku północnym, tak aby trafić na tajemniczy szaniec.Wreszcie go widzę. Z ledwością wystaje ponad linię gruntu z prawej strony zdjęcia.Teraz obchodzimy jego wykop.Pewną monotonię przełamał dzwonek brzoskwiniolistny - Campanula persicifolia.

I kolejny fragment szańca.Opuszczamy las.Znajdujemy się na żółtym szklaku przy północno-zachodnim skraju kompleksu łąkowego.Ruszamy na wschód. Tutaj na skraju lasu zauważam dęba. Także mam wątpliwości. Dąb szypułkowy - Quercus petraea czy mieszaniec Quercus x rosacea.Na skraju lasu malowniczo ściele się turzyca drążczkowata - Carex brizoides.Szlak jest bardzo wygodną drogą.Oto buczyna w jej otoczeniu.Poza tym wciąż istnieje dziura po poszukiwaniach węgla kamiennego w czasach Augusta Poniatowskiego.Przy drodze pojawiła się szczeć pospolita - Dipsacus silvester.Ten odcinek kończę w okolicy, gdzie bardzo wiele lat temu znajdowało się pole uprawne.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji