Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-07-01 Przez Lipowiec do Płazy - część 6
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15145
od września 2006

2017.07.08 22:22 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W kolejnym odcinku poruszamy się trasą oznaczoną kolorem czerwonym.Po jednej stronie drogi znajduje się zwarty drzewostan.Z ciekawszych roślin w runie pojawia się czartawa pospolita - Circaea lutetiana.Niejaką osobliwością było masowe wystąpienie złotki jasnotowej, która tutaj pałaszowała poziewniki - Galeospis. Do czynności rozrodczych także dochodziło.

W dalszym ciągu znajdujemy się w okolicy zarastającego pola uprawnego.Teraz jego środek zajmuje olsza czarna - Alnus glutinosa.Gatunkiem typowo leśnym była tutaj owocująca kokoryczka licznokwiatowa - Polygonatum multiflorum.

Idziemy dalej. Las rozciąga się po obu stronach drogi.W jego runie pojawia się kwitnący niecierpek pospolity - Impatiens parviflora.

W miejscu, gdzie po lewej stronie drogi kończy się drzewostan od 2001 roku monitoruję początek wąwozu, gdzie na drzewa wspinają się kwitnące i owocujące bluszcze pospolite - Hedera helix. Po drzewami zawsze leżały świeże śmieci. Teraz świeżych śmieci nie było.Z kolei po prawej stronie znajduje się zatopiona kolista struktura. Podejrzewam jeden z byłych szybów kopalnianych z czasów Augusta Poniatowskiego.

Idąc dalej po lewej stronie drogi mamy pola a po prawej las.

Między innymi uprawia się tutaj owies.I tak dotarliśmy do zabudowań Płazy Podlasu. Tutaj uprawia się tojeść kropkowaną - Lysimachia punctata.Była też okazała dziewanna wielkokwiatowa - Verbascum densiflorum.

Tuż za zwartą zabudową kwitły ziemniaki.

Trafił się też bodziszek łąkowy - Geranium pratense.

I tak dotarliśmy do końca tego etapu.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji