Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-06-10 Z Gorzowa Chrzanowskiego do Oświęcimia - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15156
od września 2006

2017.07.13 17:05 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia wędrowaliśmy z biegiem Przemszy, Wisły i Soły. Nie było łatwo, ponieważ w połowie trasy dopadł nas deszcz, ale stało się to w momencie, gdy powrotnej drogi już nie było. Na razie jest ładnie. Startujemy z okolicy ulicy Krótka. Przed domem rośnie okazały jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.Ulica jest godna swojej nazwy. Na końcu za wałem znajduje się Przemsza.Rzeka formalnie bez epitetu, realnie czarna, tak jak to widać z wysoka. Teraz nad jej brzegiem jest składowana biomasa.

Możliwe, że jest to uboczny skutek koszenia wałów przeciwpowodziowych.Idąc natrafiliśmy na pięciornik rozłogowy - Potentilla reptans.

Był podagrycznik pospolity - Aegopodium podagraria.Była koniczyna drobnogłówkowa - Trifolium dubium.Była wyka kosmata - Vicia vilosa.Idziemy przed siebie.Na drugim brzegu widać wał mający poskramiać Przemszę wraz z Wisłą.Oto kolejne rośliny. Na początku przytulia pospolita - Galium mollugo.Potem kupkówka pospolita - Dactylis glomerata.Dojścia do cieczy w Przemszy bronią wysokie pokrzywy zwyczajne - Urtica dioica.Idąc dalej wybieramy wał przeciwpowodziowy.W oddali majaczy most kolejowy.A Przemsza skrywa się w bujnej zieleni.Oto kolejna ładna roślina, jastrun właściwy - Leucanthemum vulgare.

Oto czeremcha amerykańska - Padus serotina.Oto trybula leśna - Anthriscus sylvestris.Patrzymy teraz na płyny wypełniające koryto Przemszy u Wisły. Przemsza jest na pierwszym planie.Most kolejowy jest bardzo blisko.Idąc w jego kierunku minęliśmy fiołek trójbarwny - Viola tricolor.Nad rzeką kwitł dziki bez czarny - Sambucus nigra.Dochodzimy do mostu kolejowego. Rzeka gromadzi sporo dobra.Tutaj był świerząbek korzenny - Chaerophyllum aromaticum.Pod mostem kolejowy usadowił się dzięgiel litwor nadbrzeżny - Angelica archangelica subsp. litoralis.Są też takie, dość typowe dla odludzi inskrypcje nabetonowe.Idziemy teraz w kierunku mostu drogowego.Po drodze mijamy wierzbę wiciową - Salix viminalis.

Jest też wierzba biała - Salix alba.Oto wąskolistna forma wierzby szarej - Salix cinerera.

Oto topola holenderska - Populux x canadensis cv. Marylandica.I na zakończenie wodowskaz pokazujący aktualny poziom cieczy i przewidywany potencjał Wisły.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji