Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-06-10 Z Gorzowa Chrzanowskiego do Oświęcimia - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15158
od września 2006

2017.07.14 06:27 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Opuszczamy dolinę Wisły. Rzeka płynie spokojnie w oddali. Kiedy jest wylewna dochodzi do miejsca, z którego zrobiłem zdjęcie.Spoglądamy na nią z mostu drogowego.

Wkraczamy na wał przeciwpowodziowy, mijamy nielegalną żwirownię. Znaczy się działała ona na granicy prawa i bezprawia dlatego proceder trwał kilka lat.

Idziemy przed siebie. Wał jest wykoszony. Między wałem a rzeką rosną wierzby białe - Salix alba.Resztki worków po piasku świadczą o tym, jak bardzo Wisła potrafi być wylewna.Pora na coś zielonego. Oto wrotycz pospolity - Tanacetum vulgare.Było go tutaj sporo. Rzeka też jest blisko.Oto dzwonek rozpierzchły - Campanula patula.Ponownie zerkamy na rzekę. Ze względu na bujną roślinność w dole wybieramy spacer wykoszonym wałem.Oto koniczyna różnoogonkowa - Trifolium campestre.Oto nie oznaczony jastrzębiec - Hieracium.Oto dość liczny tutaj jastrzębiec pomarańczowy - Hieracium aurantiacum.

Przedzieramy się teraz przez zarośla pomiędzy wałem a Sołą.Wychodzimy na drogę i ruszamy nią z biegiem rzeki. Ta skrywa się w zaroślach po prawej stronie.Mijamy marchew zwyczajna - Daucus carota.Mijamy przymiotno białe - Erigeron annuus.Wokół są bujne zarośla. Za tym wałem skrywa się Soła.Teraz droga staje się zielonym tunelem.W tym momencie udało nam się zerknąć na Sołę.W zaroślach spotkaliśmy kwitnący dereń świdwa - Cornus sanguinea. Potwierdzone podczas spaceru w dniu 15 lipca.Jest też lepiężnik różowy - Petasites officinalis.Jest i wieczornik damski - Hesperis matronalis.

Ta wielka woda to Soła.Tutaj na brzegach dominuje rdestowiec japoński - Reynoutria japonica.I ponownie Soła z pewnego oddalenia.Oto wierzba krucha - Salix fragilis.Wisła skrywa się na linii drzew. Niebo ciemnieje.Jesteśmy w miejscu spotkania rzek.Z cypla zerkamy na Wisłę. Patrzymy z biegiem rzeki.Oto cypel lądu u zbiegu. Na lewo Wisła, na prawo Soła. Widać różnicę w odcieniu obu cieczy.(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 16.lipca.2017)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji