Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-04-04 Oświęcim - krótka wizyta - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15216
od września 2006

2017.07.30 08:35 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia udałem się służbowo do Oświęcimia odebrać coś przy ulicy May Rynek 4. Oczywiście nie spieszyło mi się ale i tak w mniej niż cztery godziny po oderwaniu się od biurka byłem z powrotem. Jestem już przy ulicy Jarosława Dąbrowskiego i ulicą Romana Mayzla udaję się w kierunku rynku.

Rynek ozdabiają kwitnące klony zwyczajne w odmianie kulistej - Acer platanoides "Globosa".

W donicach pomiędzy nimi posadzono nemezję powabną - Nemezis strumosaOpuszczam rynek.Docieram do celu.W kamienicy przy ulicy Mały Rynek 4 dokumentuję takie detale.Idę teraz ulicą Piastowska w kierunku ulicy Zaborskiej. Po drodze obserwuję oddział wydzielony ciężkiej kawalerii powietrznej. To oczywiście klon zwyczajny - Acer platanoides. Ale się przyczaił.Na skwerze przy ulicy Zaborskiej dokumentuję jakieś wiśnie - Cerasus.

Jest tutaj taki budynek.

Oto mocno przycięte drzewo. Dla Izabeli Czartoryskiej to były tortury ze szczególnym udręczeniem.Poza tym jest zwisająca forma karagany syberyjskiej - Caragana arborescens.

Jest jeszcze jodła kalifornijska - Abies concolor.Jest też sosna czarna - Pinus nigra.Teraz trawiastym placykiem udaję się w kierunku Pałacu Ślubów.Po drodze mijam ziarnopłon wiosenny - Ficaria verna.

Mijam mniszka - Taraxacum sp.Mijam stokrotkę pospolitą - Bellis perennis.Pałac Ślubów najlepiej wygląda, kiedy fotografujemy go z bramy na przeciwko.Wracam w kierunku rynku idąc ulicą Władysława Jagiełły.Mijam zespół Salezian.

Przy okazji zauważam wyniosłą surmię - Catalpa. Po ostatniej wizycie w mieście jedno jest pewne. Ona nie jest zwyczajna.Mijam kościół.

Schodzę nad Sołę.Zauważam, że kurtyna zasłaniająca Zamek Książąt Piastowskich podnosi się coraz bardziej.

Znaczy się z boku jeszcze coś widać, ale trzeba się sporo wysilić.(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 30.lipca.2017)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji