Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-04-06 Chrzanów - wiosenne akcenty
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15234
od września 2006

2017.08.01 11:38 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kolejne tropienie wiosny jako takiej oraz skutków "Polskiej masakry piłą mechaniczną". Na początku narożnik posesji przy ulicy Partyzantów i zmasakrowany jesion wyniosły - Fraxinus excelsior. Drzewo teraz jest zielone.

Oto chaszcze na przeciwko Starostwa Powiatowego.Właśnie ruszyła wegetacja jesionu wyniosłego - Acer negundo.Masowo zazielenił się podagrycznik pospolity - Aegopodium podagraria.Na zasypywanym stawie utrzymuje się rzęsa drobna - Lemna minor.Teren po zasypanym stawie docelowo będzie działką budowlaną.Oto inne chaszcze w tej okolicy.

Nieco dalej na terenie byłej bazy PHS na drzewach rozwijają się porosty.Jest złotorost ścienny - Xanthoria parietina.Jest obrost - Physcia.Jest tarczownica bruzdkowana - Parmelia sulcata.Rosnąca w tej okolicy robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia żyje i ma się dość dobrze.Na miejscu po byłej stacji kolejowej Kąty rosną brzozy brodawkowate - Betula pendula.Tak wygląda wejście na pierwszy przystanek przyrodniczej ścieżki dydaktycznej. Ta masa biomasy, zgodnie z zasadą domniemania niewinności nie ma żadnego związku z gospodarującymi w pobliskim ogrodzie działkowym.Teren przed samym ogrodem jest śliczny.Kanał znajdujący się za ogrodem od lat wygląda niezmiennie.W tym miejscu zbierałem przede wszystkim trzcinę pospolitą - Phragmites australis. To niezbędny składnik tradycyjnych palm wielkanocnych.

A poza tym zieleniła się pokrzywa zwyczajna - Urtica dioica.Teren sukcesywnie zarasta. Póki co dominuje lekka kawaleria powietrzna. Jest nią brzoza brodawkowata - Betula pendula.Jest nią również topola osika - Populus tremula.

I ponownie trzcinowisko.A teraz splątane wierzby - Salix.Podejrzewam wierzbę szarą - Salix cinerera.

To też mogła by być ona.Tutaj stawiam na wierzbę purpurową - Salix purpurea.Obłowiłem się trzciną, wracam do muzeum. Po drodze przy ulicy Partyzantów, na skraju błoń trafił się krzew dzikiego bzu czarnego - Sambucus nigra.Na jego pędach znalazłem złotorost ścienny - Xanthoria parietina.Tego gatunku nie będę nazywał.Liście dzikiego bzu czarnego były bardzo rozwinięte.I na koniec trzy migawki z parku miejskiego.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji