Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-04-07 Mysłowice - krótka pętla po Śródmieściu
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15272
od września 2006

2017.08.13 21:31 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
To była bardzo krótka wizyta, ale po prostu musiałem, pomimo deszczowej pogody zebrać jakiekolwiek notatki przyrodnicze do tygodnika Co Tydzień. Zaczynam w rejonie wiaduktu kolejowego, gdzie wciąż rośnie okazały buk pospolity - Fagus sylvatica. Oczywiście mam nadzieję, że wciąż tam jest.Oto świeże listki na pędach odroślowych.Wyszedłem teraz na szczyt skarpy, aby znaleźć się na poziomie korony tego drzewa.W tej okolicy świeże listki rozwinęła jeszcze lipa drobnolistna - Tilia cordata.Ponadto do kwitnienia przygotowywał się berberys - Berberis. Ubiegłoroczne owoce wskazywały na to, że podaż przerosła popyt.A to już ulica Wojska Polskiego i pokrzywa zwyczajna - Urtica dioica.

Bardzo malowniczo prezentowała się wierzba biała w odmianie płaczącej - Salix alba "Tristis".Przed biurowcem, w którym znajduje się redakcja tygodnika Co Tydzień przekwitała forsycja pośrednia - Forsythia intermedia. Znaczy się kwiatów było sporo, ale już pojawiły się liście. To był początek końca kwitnienia.

Wracam na przystanek. Pod murem przy ulicy Oświęcimskiej zielenił się mniszek - Taraxacum sp. sp.Sporo było go także w obrębie klombów.A teraz jestem na przystanku przy ulicy Krakowskiej i czekam na autobus. Rozglądam się. Ponieważ jest to ścisłe centrum miasta, taki widok nie powinien nikogo dziwić. Za porządek w tym miejscu odpowiada kolej. Śmiecić może każdy.

Poza tym upolowałem kroplę wody na gałązce dzikiego bzu czarnego - Sambucus nigra.Był też bodziszek cuchnący - Geranium Robertianum.I na zakończenie porost, który teraz nazywa się namurnik cytrynowy - Flavoplaca citrina. Dawna nazwa to jaskrawiec cytrynowy. Możliwe, że towarzyszy mu inny gatunek.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji