Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-04-08 Poznajemy Tenczyńskie Zagłębie Węglowe - część 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15305
od września 2006

2017.08.20 10:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tym odcinku poruszamy się trasą oznaczona kolorem fioletowym. wkraczamy do lasu. Na końcu trasy spotkamy się z pozostałościami po kopalni Krystyna.Wędrujemy przez podtopiony las z przewagą drzew liściastych.Zaczyna się zielenić czeremcha zwyczajna - Padus avium.

Sporadycznie pojawiają się sosna zwyczajna - Pinus sylvestris oraz świerk pospolity - Picea abies.W runie lasu pojawia się kwitnąca o tej porze roku śledziennica skrętolistna - Chrysosplenium alternifolium.Teren łagodnie się podnosi. Las staje się jakimś tam borem. Grunt wciąż ma podwyższoną wilgotność.W pewnym momencie natknęliśmy się na łan żywca gruczołowatego - Dentaria glandulosa. Nie mogłem się powstrzymać przed dłuższą sesją zdjęciową. To jest bardzo ładny kwiatek i do tego nieczęsty na obszarze mojego działania.

Teraz przekraczamy linię kolejową.Teren się podnosi, ale las w dalszym ciągu jest podtopiony.

Tuż przed wyjściem na otwartą przestrzeń wystąpił lepiężnik biały - Petasites albus.I tak znaleźliśmy się na terenie po byłej kopalni Krystyna. Jest nawet tabliczka z informacją o szybie i złożu.Na tym terenie prowadzi się inną działalność. Obiekty szybów są w ruinie.

Z bliska wygląda to jeszcze gorzej. Cóż dla niektórych zabytki to są dopiero w Krakowie, a i to nie wszystkie.Pojawiają się też znamiona nowego zagospodarowywania.

Idziemy teraz w kierunku północnym ku krawędzi lasu.Po drodze zauważamy dziki bez koralowy - Sambucus racemosa.Na skraju lasu po lewej stronie drogi znajduje się niewielka hałda.Tutaj zakwitł bluszczyk kurdybanek - Glechoma hederacea.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji