Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-08-06 Między Siedlcem a Dębnikiem - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15332
od września 2006

2017.08.23 08:14 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Zacznę od komentarza, którym podsumowałem wątek z 2013 roku. Dotarło do mnie kilku mieszkańców Siedlca i przekazało straszną nowinę. Otóż firma prowadząca kamieniołom w Dubiu otrzymała właśnie "Licence to kill" aby poszerzając obszar wydobycia dokonać poważnych zmian w tutejszym krajobrazie, szczególnie na wschód od przecinającego ten kompleks leśny szlaku rowerowego. Zamiast Łysej Góry i Czerwonej Góry docelowo będą tutaj Łysy Dół i Czerwony Dół. Mieszkańcy terenów znajdujących się jeszcze za lasem, jak to zwykle w Polsce bywa, dowiedzieli się o tym zdecydowanie za późno, ale podejmują heroiczne próby odwrócenia tej "Niefortunnej serii zdarzeń".
My tu podniecamy się Puszczą Białowieską, a tymczasem, pomalutku, po cichutku to i owo znika lub zniknie. Radykalna zmiana tutejszego krajobrazu, o ile działania lokalnej społeczności nie powiodą się, będzie dziełem firmy - Kopalnia Dolomitu Dubie LafargeHolcim. W każdym bądź razie dokumentujemy stan drzewostanu na zakreślonym obszarze takim jakim jest obecnie chociażby na wiecznej rzeczy pamiątkę. Poruszaliśmy się tam bez ładu i składu, stąd brak wyraźnie określonych tras.Zacznijmy od tego obwieszczenia. Jak się wydaje dla planowanych tutaj działań nie ma to większego znaczenia.Zaraz na skraju lasu mamy takie buki pospolite - Fagus sylvatica.

Zerkamy w ich korony.

Idziemy wzdłuż głównej drogi rozcinającej ten kompleks leśny na dwie części. Oto przyczyna jego nieszczęścia. Czarny dolomit zbrzański, idealny surowiec na kruszywa drogowe.Zerkamy w kierunku wschodnim. Coś prześwituje. Tam już nie ma drzew.

Patrzymy pod nogi. Oto żankiel zwyczajny - Sanicula europaea.Oto przytulia wonna - Galium odoratum. Dawniej marzanka wonna - Asperula odorata.

Zerkamy w głąb lasu. Drzewostan jest stosunkowo młody. Znaczy się na przestrzeni lat musiał być często rżnięty. W podłożu zalega less, co ma pewien wpływ na stosunki wodne.Często widuje się tutaj pospolitą wietlicę samiczą - Athyrium filix-femina.Bliżej drogi rosną buki pospolite - Fagus sylvatica zapewne prawie wiekowe.Ponieważ to zbiorowisko jest opisywane jako buczyna storczykowa rozglądamy się przede wszystkim za głównymi bohaterami. Na razie trafił nam się trywialny kruszczyk szerokolistny - Epipactis helleborine.Idziemy dalej w osi drogi przecinającej ten las. Wycinka już spowodowała zmiany w szacie roślinnej.Teraz mamy fragment jeszcze nie rąbany.Tutaj wypatrujemy kolejne młode osobniki kruszczyka szerokolistnego - Epipactis helleborine.Trafił się też gatunek zdecydowanie obcy w tej formacji. To zapewne wyrzutek z ogrodu. Jest nim kasztanowiec drobnokwiatowy - Aesculus parviflora.Niedaleko w okolicy prześwietlonej wycinką dominuje poziewnik miękkowłosy - Galeopsis pubescens.W jego łanie znajdujemy kolejne okazy kruszczyka szerokolistnego - Epipactis helleborine.Oto kwiaty poziewnika miękkowłosego - Galeopsis pubescens.I tak natrafiamy na kolejna porębę na skraju drogi. Prawdopodobnie gdzieś tutaj w 2013 roku widziałem buławnika wielkokwiatowego - Cephalanthera damasonium. Zapewne to już historia.Jest za to starzec jajowaty - Senecio ovatus. Dawniej to był starzec Fuchsa - Senecio fuchsii.Wyrąb lasu postępuje. Widać to spoza jeszcze rosnących drzew.

A w runie lasu trafił się poziewnik - Galeopsis o jasnych kwiatach. Na razie nie będę starał się oznaczyć go dokładniej.

Ocienia go okazały buk pospolity - Fagus sylvatica.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji