Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-08-06 Między Siedlcem a Dębnikiem - część 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15342
od września 2006

2017.08.23 23:03 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Teraz poruszamy się w południowej części zakreślonego obszaru.Zbliżamy się do poręby przy głównej drodze.Znajdujemy kolejne kruszczyki szerokolistne - Epipactis helleborine.

Jest też niecierpek pospolity - Impatiens noli-tangere porażony przez mączniaka Sphaerotheca balsaminae.Trafił się też sromotnik bezwstydny - Phallus impudicus.A teraz kilka widoków drzew, póki one są.

I tak znaleźliśmy się w Siedlcu.Tutaj na skraju lasu trafił nam się gigantyczny kruszczyk szerokolistny - Epipactis helleborine.

Było też coś takiego storczykowatego. Wydaje mi się, że jest to buławnik wielkokwiatowy - Cephalanthera damasonium.W tym momencie, ponieważ byliśmy nieźle umoczeni postanowiliśmy kontynuować penetrację lasu. Poszliśmy w kierunku wyrobiska. Przed nami jedna z poręb.Natrafialiśmy na kolejne kruszczyki szerokolistne - Epipactis helleborine. Oto jeden z nich.Są też niesamowicie ukształtowane buki pospolite - Fagus sylvatica.Z paprotników trafia się tutaj nerecznica szerokolistna - Dryopteris dilatata.Miejsce wyrąbane jest tuż tuż.Tutaj dominują paprocie z gatunku wietlica samicza - Athyrium filix-femina.Tam za drzewami znajduje się krawędź wyrobiska.Trafiło nam się zgrupowanie czworolistu pospolitego - Paris quadrifolia w kilku wariantach. Oto osobnik o pięciu liściach.

Oto osobnik o czterech liściachOto osobnik o trzech liściach.Zauważyliśmy, że na porębach coś posadzono. Zapewne chodzi o uśpienie czujności mieszkańców. Mają odnieść wrażenie, że o normalny cykl uprawy lasu: jest las, był las, będzie las.Czworolistów pospolitych - Paris quadrifolia jest ci tutaj dostatek.Oto kolejna nerecznica szerokolistna - Dryopteris dilatata.I jeszcze jedno widzenie lasu, póki jest.Trochę żółci w tej ciemnej zieleni wznosi tutaj starzec jajowaty - Senecio ovatus.Cały czas kierujemy się w stronę wyrobiska.Po drodze mijamy ponownie wietlicę samiczą - Athyrium filix-femina.Towarzyszy jej nerecznica szerokolistna - Dryopteris dilatata.Niestety, lokalnie dominuje niecierpek drobnokwiatowy - Impatiens parviflora.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji