Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-04-13 Chrzanów - spacerując tu i ówdzie
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15350
od września 2006

2017.08.25 22:19 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Ot, po prostu chwila relaksu, czas na oderwanie się od biurka. Zaczynam w parku. Na początku miejsce pamięci przed budynkiem.Tutaj nieznani sprawcy ścięli nam pamiątkowe dęby.A teraz po prostu przekwitająca forsycja pośrednia - Forsythia intermedia.Potem opadłe płatki śliwy wiśniowej - Prunus cerassifera.Teraz celuję w osiedle Tysiąclecia. Na początku widok poprzez skwer przy ulicy Śląskiej.Potem przystanek autobusowy, gdzie kwitnie klon zwyczajny w odmianie kulistej - Acer platanoides "Globosa".Wchodzę pomiędzy bloki.

A to już ulica Władysława Broniewskiego i guzowaty pień platana klonolistnego - Platanus x acerifolia.

Na skraju osiedla znajduje się ulica Bagnista. Oto sad.Pomimo tego co się wciąż działo, na tej posesji ocalał jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.W ich cieniu kwitł migdałek trójklapowy - Prunus triloba.A teraz ulica Kusocińskiego i coś w rodzaju skweru przed halą widowiskowo-sportową. Na początku łan starca zwyczajnego - Senecio vulgaris.

Tak wygląda fragment tego terenu porośnięty innymi gatunkami.Tutaj znajduję iglicę pospolitą - Erodium cicutarium.

Był tam też fiołek polny - Viola arvensis.Kolejny punkt to otoczenie kościoła p.w. św. Mikołaja.Tutaj rozkwitła runianka japońska - Pachysandra terminalis.Przy kościele ktoś w sposób bardzo perfidny zamordował drzewko klonu zwyczajnego w odmianie kulistej - Acer pseudoplatanus "Globosa". 25 sierpnia te zwłoki wciąż tam tkwiły.A teraz nasz ogród przy Domu Urbańczyka i pniak czarnego dębu zwany Mieszko I.W jego cieniu rozwinął się łan fiołka leśnego - Viola reichenbachiana. Uczyniłem go bohaterem bardzo długiej sesji zdjęciowej.

Idąc ulicą Słowackiego uchwyciłem owoce ostrokrzewu kolczastego - Ilex aquifolium. Ich obfitość o tej porze świadczy o tym, że podaż przerosła popyt. To podobno przysmak drozdów.

I ponownie park w sąsiedztwie muzeum. Czas wracać za biurko.Tutaj na zakończenie wykonałem dłuższą sesję zdjęciową z wiewiórką.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji